reklamı kapat

Google’da Bitcoin Araması ve Bitcoin Fiyatı

10 Nisan 2018
  • Güvenç KoçkayaGüvenç Koçkaya

Google Trends 2004’den beri Google arama motoru üzerinden yapılan taramaları kayıt altına almakta ve bunların genel istatistiklerini paylaşmaktadır.

“Bitcoin” anahtar kelimesi ile tarama geçmişine Google Trends üzerinde bakıldığında “Bitcoin” anahtar kelimesi ile ilk tarama Mayıs 2009 yılında yapılmış ve tarama sayısı her geçen gün artmıştır.

Google Trends “Bitcoin” Anahtar Kelimesi Tarama Geçmişi:

Google Trends grafiği ile Bitcoin fiyat grafiğini üst üste ekleme şansımız olsa aslında fiyat hareketliliğinin tarama geçmişi ile uyumlu olduğunu görebiliriz.

Özellikle 2017 yılı sonunda fiyatın 20.000 USD bandını görmesi ile Google Trend analizinde “Bitcoin” anahtar kelimesinin en yüksek arama sayısına ulaşmasının bir tesadüf olmadığı aşikardır.

Burada aramaların artması mı fiyatı yükselten bir nedendir, veya fiyat yükseldiği için mi aramalar artmaktadır sorularına net bir yanıt vermek çok zor. Ancak net olarak Bitcoin fiyatı ile “Bitcoin” anahtar kelimesi ile tarama yapılması arasında çok net bir bağıntı bulunuyor.

Şu anda fiyat grafiğinin ve tarama sayılarının aşağı doğru hareketliliği de bunu teyit etmektedir. Bakalım ileri de Bitcoin tekrar 20.000 dolar ve belki daha üst seviyelere çıktığında yine benzer arama sayılarına ulaşacak mı?

Ancak kesin bilinen nokta bu zamana kadar; Bitcoin 9 yıllık tarihinde en üst fiyat değerini görmüşse, zaman içerisinde o fiyat seviyesinden gerilese bile, bir şekilde o seviyenin üzerine tekrar çıkmayı başarmıştır..

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.