X


Google Kripto Para Birimlerine Göz Kırptı: Son Hamle Kriptoları Nasıl Etkiler?

Google yaptığı son açıklama ile kripto para birimi reklamcılığına ilişkin politikalarında değişikliğe gittiğini kamuoyu ile paylaştı. 
08:24
3 Haziran 2021

Google dün akşam, kripto para birimi reklamcılığına ilişkin politikasını içeren finansal ürün ve hizmet politikasında bir güncelleme yaptığını kamuoyu ile paylaştı. Yapılan açıklamalara göre yeni politikalar 3 Ağustos itibari ile geçerli olacak.

Google’ın Yeni Kripto Para Politikası

Google Çarşamba günü yayınladığı bildiride, 3 Ağustos’tan itibaren, Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan kullanıcıları hedefleyen kripto para birimi borsası ve cüzdanları ile ilgili reklam verenlerin bazı gereksinimleri karşılamaları halinde ve Google’ın onayı ile bu ürün ve hizmetlerin reklamını yapabilecek.

Yapılan açıklamalara göre reklam verenlerin öncelikle, Mali Suçları Uygulama Ağı’na (FinCEN)  Para Hizmetleri İşletmesi olarak ve en az bir eyalette para aktarıcısı olarak kayıt olmaları gerekiyor. Alternatif olarak reklam verenler federal bazda veya eyalet tarafından yetkilendirilmiş bir banka kuruluşu da olabilir.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Ayrıca Google, reklam verenlerin eyalet, yerel ve federal yasalar da dahil olmak üzere ilgili tüm yasal gereksinimleri karşılaması gerektiğini ve reklamlarının ve açılış sayfalarının tüm Google Ads politikalarına uygun olduğundan emin olmaları gerektiğini belirtiyor.

Google konuyla ilgili açıklamalarında, “Önceki tüm kripto para borsası sertifikaları 3 Ağustos 2021’de iptal edilecek. Reklam verenler, başvuru formu 8 Temmuz 2021’de yayınlandığında Google’dan yeni kripto para borsaları ve cüzdan sertifikaları talep etmelidir.” sözlerini kullandı.

Bu Duyurunun Önemi Ne?

Google, Mart 2018’de kripto para birimleri ile ilgili reklamları yasaklayacağını açıklamış ve gündemde büyük ses getirmişti. Ancak Eylül 2018’de Google, kripto borsaları konusundaki tutumunu bir nebze olsun değiştirmiş ve ABD ile Japonya piyasaları için sitede onaylı reklamların yayınlanmasına izin vermişti.

Bu noktada uzman isimler Google’ın reklam sahteciliği konusunda doğru yönetim politikaları uygulamadığını ve bu sebeple kripto paralar ile yasaklayıcı tavır sergilediklerini ifade ediyor. Dolayısıyla Ağustos ayında uygulanmaya başlayacak olan bu yeni politikalar oldukça önemli. çünkü artık kripto para birimleri milyonlarca kişinin kullandığı arama motorunda reklam olarak karşımıza çıkacak ve bunun da benimsenme açısından önemli olduğu ifade ediliyor.

Google’ın hamlesi ile kripto para birimlerine olan güvenin bir miktar daha artacağı ve eğer bu sefer Google reklam politikalarını daha doğru bir şekilde yönetebilirse kripto para birimlerinin bu durumdan oldukça pozitif etkileneceği yapılan yorumlar arasında yer alıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar