X

Gerçek Tehlike Kripto Paralar Değil!

Kripto paralar hakkında yaşa dışı kullanım endişeleri bulunurken asıl sorunun geleneksel finansal sistemde olduğu görülüyor.
14:00
4 Şubat 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Birleşmiş Milletler tarafından sunulan verilerle oluşturulan Bloomberg raporuna göre yıl içerisinde 2 trilyon dolar değerinde fiat para birimi kara para aklama ve yasa dışı faaliyetlerde kullanıldı. Üstelik bu sadece ortaya çıkan veriler, gölgede kalan birçok usulsüzlüğün olduğu tahmin edilebilir.

Yasa Dışı Faaliyetler

Kripto paralara şüpheci yaklaşanların ve bazı düzenleme kurumlarının yaptığı açıklamalarda en çok karşılaştığımız ifadelerden biri kripto paraların terörizm ve kara para aklama gibi yasa dışı kullanımı endişesidir. Artık klişe haline gelen bu söylem kripto paralarla yeni tanışan insanları bu sektörden soğutabilir ve bu insanlar finansal özgürlük şanslarını tepebilir.

Yasa dışı faaliyetlerden dolayı birçok banka ve finansal kurum milyarlarca cezaya tabi tutuldu. Bunların arasında Citi-group, JP Morgan ve Standard Chartered ve diğer birçok banka bulunuyor. Hepsinin kara para aklama ve yolsuzluklarla alakalı yasakları deldikleri ve ya gözden kaçırdıkları biliniyor.

En ünlü vakalardan bir tanesi HSBC’nin Meksika’dan yapılan 670 milyar dolarlık transferi gözden kaçırması ve 9,4 milyar dolarlık ABD Doları alımını rapor etmemesi. Meksikalı ve Kolombiyalı karteller bankaları kullanarak kara paralarını akladılar. Bankaya 1,9 milyar dolar ceza kesildi.

Blockchain Şeffaflığı

Geleneksel finansal sistemdeki bozulma ve yolsuzluk artık düzeltilemez seviyeye geldi. Durumun yıllardır üstesinden gelinememe sebebi yasa dışı faaliyetlerin içerisinde merkezi kurumların, yani bankaların ve hatta devletlerin bizzat suça ortak olması. Merkezi organizasyonlar belirli bir zümrenin elinde bulunduğu için toplumun faydası için yapılıyor gibi gösterilen birçok düzenlemeyi kişisel çıkarları için yönlendirebiliyorlar. İşte tam bu noktada daha önceden belirlenmiş ve değiştirilemeyen kurallarıyla devreye kripto paralar giriyor. Dağıtık defter ve coin arzının başlangıçta belirlenmesi, işlemlerin bütün ağ tarafından onaylanması gerekmesi gibi özellikleriyle gücün tekelleşmesini önlüyor. Böylece şeffaflık artıyor ve kimse gerçekten parayı kontrol edemiyor. Blockchain bunları sağlayabilecek özellikleri bünyesinde barındırıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar