X

Fransa ve İsviçre’den Ortak CBDC Çalışması! Jura Projesi’nin Detayları Açıklandı!

Fransa Merkez Bankası, İsviçre Merkez Bankası ile ortak çalışmasını duyurdu.
18:22
10 Haziran 2021

Medyaya yansıyan son bilgilere göre Fransa Merkez Bankası ve İsviçre Ulusal Bankası, “Jura Projesi” adlı daha büyük çaplı bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) testleri için Uluslararası Ödemeler Bankası İnovasyon Merkezli ile çalışma yürütüyor.

Fransa Merkez Bankası’ndan CBDC Çalışmaları Hakkında Açıklamalar

Fransa Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre Jura Projesi’nin pilot çalışması küresel hizmet şirketi Accenture öncülüğündeki özel bir konsorsiyumdan da katılımcı çekecek. Özel konsorsiyumdaki diğer kurumlar arasında Credit Suisse, UBS, SIC Digital Exchange ve R3 bulunuyor.

Testte bir CBDC’nin Euro’ya diğerinin ise İsviçre Frangı’na sabitleneceği bildirildi. Duyuruya göre bu süreç her CBDC’ye karşılık olarak finansal yöntemlerin değişimini içerecek. Bununla birlikte proje, Fransa ve İsviçre’de bulunan yerleşik bankalarda gerçekleştirilecek.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Jura projesi, Fransa Merkez Bankası’nın CBDC’ler üzerinde süren kapsamlı operasyonlarının bir parçası olarak öne çıkıyor. Aynı zaman birkaç büyük Avrupa finansal hizmet kurumlarının da katılımını içeriyor. 2020 Temmuz’da Fransa Merkez Bankası CBDC projesi için sekiz finans kurumunu belirlemişti.

Bunun yanı sıra medyaya bildirilen rakamlara göre Fransa Merkez Bankası Aralık 2020’de bir CBDC pilot çalışmasına 2.4 milyon dolar ödemişti.

CBDC Çalışmaları Tüm Dünyada Sürüyor

Öte yandan Fransa Merkez Bankası genelgesi, Jura Projesi’inin bir keşif çalışması olacağını ve katılımcı merkez bankalarından başka bir CBDC ihraç etme planları olmadığını gözler önüne serdi.

Uluslararası işbirliği, merkez bankaları arasında sınır ötesi anlaşmalar için uygulanabilir protokoller geliştirmeye yönelik operasyonlar CBDC gelişimine yönelik önemli adımlar olarak göze çarpıyor. Asya’da Hong Kong ve Çin, dijital yuan’ın sınır ötesi operasyonlarını hali hazırda test ediyor.

Bununla birlikte Hong Kong, Çin, Tayland ve Birleşik Arap Emirlikleri merkez bankalarıyla daha geniş sınır ötesi operasyonlar yürütülüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar