X

IMF, El Salvador’un Bitcoin Hamlesini Eleştirdi ve Riskli Buldu

IMF, El Salvador'un Bitcoin hamlesini eleştirdi.
19:30
10 Haziran 2021

Medyaya yansıyan son bilgilere göre Uluslararası Para Fonu (IMF), El Salvador’un Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul etmesinden rahatsızlık duyuyor. IMF, Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul eden El Salvador’un büyük finansal ve yasal sorunlarla karşı karşıya kalacağına inanıyor.

IMF Sözcüsünden Bitcoin Açıklaması

IMF sözcüsü Gerry Rice, kuruluşun gelişmeleri yakın takip ettiğini ve kripto para birimlerinin hala önemli riskler taşıdığını belirtti. Rice, kripto para birimleri özelinde IMF’in görüşlerini bildirirken şunları kaydetti: “Kripto varlıkları önemli riskler oluşturabilir. Kriptolara karşı etkili düzenleyici önlemler alınması oldukça önemlidir.”

Bunun üzerinde El Salvador Başkanı Nayib Bukele, IMF ile bir görüşme gerçekleştireceğini açıkladı. El Salvador, Bukele’nin geçtiğimiz mart ayındaki zaferinin ardından ekonomisini canlandırmak adına IMF’ten 1.3 milyar dolarlık kredi sağlamak için görüşmelerini sürdürüyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

 

El Salvador meclisi Bitcoin’in yasal para birimi kabul edilme yasa tasarısını büyük çoğunlukla onaylamış ve kripto para endüstrisi adına bir dönüm noktasını başarıyla geçmişti.

Bununla birlikte El Salvador, yenilenebilir kripto madenciliği için volkan enerjisini kullanarak jeotermal elektriği kullanacağını açıklamıştı. Sonuç olarak El Salvador, resmi para birimi olarak kabul ettiği ABD dolarının yanına Bitcoin’i ekledi.

Bitcoin Fiyatı

Lider kripto para Bitcoin, bu gelişmelerin ardından yükseliş ivmesi yakaladı ve 48 saatlik zaman diliminde %15’in üzerinde artış kaydetti. BTC gün içerisinde 38.470 dolara dokunsa da bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 36.950 dolar seviyelerinden işlem görüyor. Bitcoin’in fiyat hareketinin yanı sıra altcoin’lerde henüz dikkate değer bir yükseliş kaydedilmedi.

Uzman analistler, lider kripto para biriminin önümüzdeki seanslarda 40.000 doları test etmesini bekliyor. 40.000 dolar barajının aşılmasıyla hızlı bir 45.000 dolar rallisi bekleyen uzmanlar, bu seviyelerde altcoin’lerin seyrinin Bitcoin ile ilişkili olacağını belirtiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar