X


Fransa Merkez Bankası, Bitcoin (BTC) mi Alacak?

Fransa içerisinde Bitcoin alımı için imza kampanyası başlatıldı.
22:49
12 Mart 2021

Fransız bir yasaman, Fransız hükümetinin direkt olarak ülkenin merkez bankasına Bitcoin (BTC) alabilme yetkisi verebilmesi için önemli bir adım attı.

Fransız Meclisi, Bitcoin’i Konuşabilir

Aynı zamanda ülkenin en büyük Blockchain geliştirme firmasının başkanı olan Francis Thoorens tarafından başlatılan imza kampanyasında, gerekli şartların sağlanması durumunda Fransa Merkez Bankası tarafından Bitcoin ve kripto para alımı yapabilmesine izin verilmesi gerektiği vurgulanıyor. Şu an için imza kampanyasının 368 imza topladığı ve direkt olarak Fransa Senatosunu hedef aldığı görülmekte.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

İmza kampanyası 5 Eylül 2021 tarihine kadar devam edecek. İmza kampanyasına katılanlar arasında ise Ulusal Meclis üyesi Jean-Michel Mis de yer almakta. Mis, Fransız politikasının önemli isimlerinden birisi konumunda. İmza kampanyasıın başlatan Thoorens ise Ark Ecosystem’in kurucu ortağı olmanın yanı sıra politikanın da en öne çıkan isimlerinden birisi.

100.000 İmza, Bitcoin’in Mecliste Konuşulmasını Garantiler

İmza kampanyasının şimdiden Senatoya gönderildiği ve 100.000 imzaya ulaşılması durumunda bunun direkt olarak görüşülmeye alınacağı biliniyor. 100.000 imzaya ulaşılması durumunda bu öneri Ulusal Meclis tarafından görüşülecek ve şimdiden Ulusal Meclis içerisinden birkaç önemli ismin bunu desteklediği görülüyor. Tabii ki bir ülkenin merkez bankasının Bitcoin alımı yapması için sadece birkaç üyenin onayından çok daha fazlası gerekiyor.

Dev kurumlar Bitcoin alımlarına devam ederken uzmanlar yakında bir merkez bankasının da benzer bir adım atabileceğini vurgulamıştı. Fransa Merkez Bankası cephesinden böyle bir haber gelmesi ise Bitcoin fiyatı için eşi benzeri görülmeyen bir yükseliş rallisi başlatabilir.

“Fransa, Bitcoin’e Geç Kalmamalı”

İmza kampanyasının açıklamasında ise bunun neden gerekli olduğu şu şekilde vurgulanıyor:

“Fransa’nın artık kripto paralar alanında meydana gelecek değişiklikleri öngören stratejik bir yasayı kabul etmesi hayati önem taşıyor. Birçok şirket şu anda büyük meblağlarda (birkaç milyar avroluk) Bitcoin (Microstrategy,Tesla) satın aldı. Belirtilen nedenlerden ötürü önümüzdeki 5 yıl içinde zayıf bir doların orta vadeli finansman kapasitesini tahrip etme riski bulunuyor. Miami Belediyesi gibi bazı kamu kuruluşları da Bitcoin satın alabilmek için adım atmaya başladılar. Fransa’nın da bu konuda kesinlikle geç kalmaması gerekiyor.”

Fransa Meclisinin buna nasıl yanıt vereceği ise merakla bekleniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar