X


Fiyat Analizi: BTC, ETH, BNB ve SOL Grafikleri! Güncel Fiyat Tahminleri!

Bitcoin daha fazla düşebilir mi? Kripto para piyasalarındaki son durum ne? Detaylı teknik analiz sizlerle!
22:39
14 Ocak 2022
Okuma Süresi: 4 Dakika

Şu anda, boğalar her düşüşü satın alıyor ve ayılar her rallinin zirvesini satıyor, bu da BTC ve altcoinlerin bir süre daha volatilitesini koruyacağını gösteriyor. Bitcoin (BTC) ve çoğu büyük altcoin, daha yüksek seviyelerde satış ve düşüşlerde alımla karşı karşıya, bu da bir aralık oluşumu olasılığını gösteriyor. Peki Bitcoin ve popüler altcoinlerde son durum ne?

Bitcoin (BTC)

Whalemap, önceki 90.000 BTC’lik birikim aşaması bu seviyede olduğu için Bitcoin için “46.500 dolarlık bir geri dönüşün trendin tersine dönmesi gibi görüneceğini” söyledi. Fidelity Digital Assets, yıllık raporunda, Bitcoin madencilerinin “büyük” Bitcoin birikiminin “Bitcoin döngüsünün bitmekten çok uzak olduğunu” gösterdiğini söyledi. Rapor, daha egemen ulusların “2022’de Bitcoin satın alabileceğini ve hatta belki bir merkez bankasının bir satın alma gerçekleştirdiğini görebileceğini” de söyledi.

İsviçre merkezli finans kuruluşu SEBA Bank CEO’su Guido Buehler yakın tarihli bir röportajda, doğru karşı taraflar ve gerekli düzenlemeler mevcutsa SEBA’daki varlık havuzlarının doğru zamanda Bitcoin’e yatırım yapabileceğini söyledi. Buehler, 75.000 dolara bir rallinin mümkün olduğunu söyleyerek Bitcoin için yükseliş beklentisini duyurdu.

Bitcoin, 13 Ocak’ta 20 günlük üssel hareketli ortalamadan (44,681 dolar) düştü ve bu, ayıların rallilerde satmaya devam ettiğini gösteriyor. Ayılar şimdi fiyatı 39.600 dolardan güçlü desteğe geri çekmeye çalışacak. Her iki hareketli ortalama da aşağı eğimli ve göreceli güç endeksi (RSI) negatif bölgede, bu da en az direnç yolunun aşağı yönde olduğunu gösteriyor. Satıcılar pes etmez ve fiyatı 39.600 doların altında tutarsa, BTC/USDT çifti düşüşü 30.000 dolara kadar devam edebilir.

Bununla birlikte, boğaların 39.600 dolardan kolayca vazgeçmesi pek olası değil. Mevcut seviyeden veya 39.600 dolardan güçlü bir toparlanma, daha düşük seviyelerde birikim önerecektir. Parite daha sonra birkaç gün için 39.600 dolar ile 45.456 dolar arasında bir aralıkta fiyatlanabilir.

45,456 doların üzerinde bir kırılma ve kapanış, düzeltmenin bitebileceğinin ilk göstergesi olacak. Parite daha sonra 52.088 dolara yürüyüşünü başlatır.

Ethereum (ETH)

Ethereum‘un (ETH) 10 Ocak’ta azalan kanalın destek hattından geri dönüşü, talebin daha yüksek seviyelerde kuruduğunu gösteren 20 günlük EMA’ya (3.485 dolar) bile ulaşamadı. Hareketli ortalamalar düşüyor ve RSI 40’ın altında, bu da ayıların kontrolü halen elde tuttuğunu gösteriyor. Satıcılar şimdi fiyatı psikolojik seviye olan 3.000 dolar ile kanalın destek hattı arasındaki bölgeye çekmeye çalışacaklar. Eğer 2.652 doların altında bir kırılma ve kapanış gelirse düşen trendin diğer ayağına merhaba diyebiliriz.

Aksine, fiyat mevcut seviyeden yükselirse, boğalar ETH/USDT çiftini 20 günlük EMA’nın üzerine çıkarmak için bir girişimde daha bulunacaklar. Başarılı olurlarsa, parite kanalın direnç çizgisine ve daha sonra 50 günlük basit hareketli ortalamaya (3.893 dolar) yükselebilir. Boğalar, düşüş trendinin sona erebileceğinin sinyalini vermek için fiyatı bu seviyenin üzerine çıkarmak ve tutmak zorunda kalacak.

Binance Coin (BNB)

Binance Coin (BNB), 20 günlük EMA’da (487 dolar) güçlü bir dirençle karşı karşıya, ancak önemli bir detay var boğalar az da olsa varlık gösteriyor ve yatırımcılar kaçış için acele etmiyor. Fiyat 20 günlük EMA’nın üzerine çıkarsa, boğalar düşüş trendi çizgisindeki genel engeli aşmaya çalışacak. Bunu başarabilirlerse, BNB/USDT çifti trendde olası bir değişikliğin sinyalini verecektir. Parite daha sonra 617 dolara bir ralli girişiminde bulunabilir.

Tersine, fiyat 20 günlük EMA’dan veya düşüş trendi çizgisinden düşerse, ayıların rallilerde satış yaptığını gösterir. Bu, BNB’yi birkaç gün daha kanalda tutabilir.

Solana (SOL)

Solana (SOL), 13 Ocak’ta 20 günlük EMA’ya (157 dolar) ulaştı ancak boğalar bu genel engeli aşamadı. Bu, ayıların henüz vazgeçmediğini ve rallilerde satış yaptığını gösteriyor. Ayılar şimdi fiyatı 130 dolardan desteğin altına çekerek düşüş trendini sürdürmeye çalışacak. Bunu yaparlarsa, SOL/USDT çifti bir sonraki önemli desteğe 116 dolardan düşebilir.

Aşağı eğimli hareketli ortalamalar ve negatif bölgedeki RSI, en az direnç yolunun aşağı yönde olduğunu gösteriyor. Bu varsayımın aksine, fiyat 20 günlük EMA’nın üzerine çıkarsa, parite kanalın direnç çizgisine doğru yükselebilir. Boğalar, trendde olası bir değişikliği işaret etmek için çifti kanalın üzerine itmek zorunda kalacaklar.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar