X


Facebook Skandalının Merkezi Cambridge’in 30 Milyon Dolarlık ICO Planı

11:28
22 Nisan 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Son günlerin en tartışmalı konusu Facebook ve Cambridge firmalarının kişisel verileri kötüye kullanma konusundaki skandalları yayınlanmadan önce ICO aracılığıyla yeni bir kripto para birimi oluşturma planları vardı.

İngiliz veri firması olan Cambridge Analytica firması skandaldan önceki dönemde, ICO’ların nasıl yapılandırıldığı üzerine tavsiyeler veren bir firma ile yakınlaşmaya başlamıştı. Yeni kripto parayı desteklemesi ile firmanın 30 milyon dolar civarında bir artış göstermesi bekleniyordu.

Firmanın Şimdiki Planları

Bugünlerde hakkındaki iddiaları temizlemekle meşgul olan firmanın şu anki planları belirsiz görünüyor. İsmini vermek istemeyen bir şirket çalışanı, çevrimiçi verilerin güvenliğini sağlamak adına Blockchain teknolojisini kullanmanın seçenekler arasında değerlendirildiğini belirtti. Ancak ICO hakkında bir yorum yapılmadığına dikkat çekti.

Çalışanın yaptığı açıklamaya göre, skandalın hemen öncesinde Cambridge firması kişisel verileri geri almak ve verilerin nasıl kullanıldığı konusuna şeffaflık kazandırmak adına bir takım teknolojiler üretmeye başlamıştı.

Gözlemciler ve New York Times tarafından ortaya atılan iddiadan hemen önce ABD Başkanı Trump’ın 2016 seçim kampanyalarında çalıştığı zaman milyonlarca Facebook kullanıcısının kişisel verilerine uygunsuz erişim sağladığı konusu da gündeme düştü. Facebook kendi verilerini incelediğinde 87 milyondan fazla kullanıcının verilerinin ele geçirilmiş olabileceğini kabul etti.

Firma, uygun veri lisanslaması yaptığı kullanıcı sayısını rapor etti ancak görülüyor ki bir araştırma firmasının yapması gerekenden çok daha az sayıda veri lisanslı bir şekilde kullanılıyor.

İcra Kurulu Başkanı

New York Times’ın haberine göre kişisel verileri kullanmaya yönelik çabalar CEO Alexander Nix tarafından denetlendi. Ayrıca Cambridge, bir gangster ile ilişkili olan Dragon Coin’in tanıtım çalışmalarında yer aldığını belirtti. Dragon Coin Macao kumarbazlar tarafından kullanıldı ve daha kolay para kazanmalarının yolunu açtı.

Tüm bu gelişmelerin ardından Facebook ICO, kripto para ve bazı reklam seçenekleri dahil olmak üzere yanıltıcı, aldatıcı tüm reklam uygulamalarında daraltmaya gitti. Aldatıcı tanıtım sağlayan tüm finansal hizmetlerin reklamlarını yasakladı.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar