reklamı kapat

Ethereum Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

Ethereum (ETH) fiyat hareketlerinin teknik analizi ve piyasaya dair değerlendirmeler.
08:30
27 Mayıs 2019

Bitcoin’in yükselişi devam ederken yatırımcının bir gözü de Ethereum’un üzerinde. Haftaya 260$ seviyesinden başlayan Ethereum, Bitcoin’deki düzeltmeyle birlikte 229$ seviyelerine kadar geriledi. Hafta ortasında itibaren yine Bitcoin’le paralel olarak değer kazanmaya başladı ve haftayı 266$ seviyesine kapadı. USD bazındaki durum olumsu olsa da ETH/BTC paritesinin hafta boyunca değer kaybettiğini söylebilriz.

Önceki haftanın teknik gelişmeleri

Ethereum’un uzun vade grafiğinde; L3 (251$) seviyesi direnç konumunda bulunuyordu. Haftanın başında bu seviyeden satış baskısı oluşsa da hafta ortasından itibaren gelen alımlar fiyatı yeniden L3 (251$) seviyesine taşımış. Pazar günü ise L3 (251$) seviyesinin yukarı kırıldığını görüyoruz.

Grafiğin kısa vade görünümünde; 250$ seviyesinin ilk iki gün destek olarak çalıştığı görülüyor. Ancak satış baskısı çarşamba günü bu seviyenin aşağı kırılmasına neden olmuş. Pazar gününe kadar 250$ seviyesi direnci maalesef geçilememiş. Pazar günü gelen hacim destekli yükselişte 250$ seviyesi yukarı kırılmış ve fiyat 270$ seviyelerini test etmiş.

ETH/BTC grafiğinde D1 düşen trendimi grafikteki gelişmelere göre optimize ettiğimi belirtmek isterim. Önceki hafta 4 numaralı 33670Sat ve D1 trendinin direnç olarak çalışmasıyla fiyat düşüşe geçmişti. Bu hafta da düşüşün devam ettiğini görüyoruz. Bu düşüş hareketi ile birlikte grafikte flama formasyonu oluşumunun belirginleştiğini söyleyebiliriz.

Teknik Gelişmeleri Değerlendirelim

Ethereum, Bitcoin’in nezareti altında yükselişini sürdürmeye devam ediyor. Tabi Bitcoin’in nezaretinden kasıt nedir? Onu açmam gerek: Bitcoin yükselişi Ethereum’un fiyatını da dolar bazına yukarı taşıyor. Peki ETH/BTC paritesinde durum nedir? Orada da malum bu hafta düzeltme devam etti. Dolayısı ile Ethereum’da tam randımanlı bir boğa piyasası göremedik. Peki tam randımanlı boğayı görecekmiyiz? Değerlendirelim.

Ethereum’un   dolar bazlı grafiklerinde tekniğin gayet iyi işlediğini söyleyebilirim. Ancak bildiğiniz gibi Ethereum da bir altcoin ve alım satımlarda bir BTC karşılığı var. Dolayısı ile Ethereum’un Bitcoin karşısında değer kazanması demek, dolar bazında ciddi kar marjlarının oluşması anlamına gelecektir (tabi BTC/USD’nin de olumlu olması durumuna göre). ETH/BTC grafiğine gelirsek; sert yükselişin ardından düzeltme hareketinin gelmesiyle birlikte flama formasonu oluşumu göze çarpıyor. Flamanın yukarı kırılımı gerçekleşmesi halinde ciddi bir yükselen trendin oluşması mümkün olacaktır. Yine D1 ve 33670Sat seviyeleri önemli direnç olarak takibimizde olmalıdır.

Ethereum/Dolar grafiklerinde L3 (251$) seviyesinin yukarı kırılması görünümü oldukça olumlu hale getirmiş. Bu seviyenin üzerinde kalıcı olunduğu sürece öncelikle yükselen üçgen formasyonu hedefi olan 330$ seviyeleri, sonrasında ise L4(355$) seviyesi hedef olacaktır. Olumsuz piyasada L3 (251$) seviyesi önemli destek olarak takip edilmelidir. Bu seviyenin altında 230$ ve 190$ seviyeleri destek olarak gündeme gelecektir.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. (Analiz tarihi: 27.05.2019)

Grafik Kaynak: TradingView

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.