reklamı kapat

Ripple Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

Ripple (XRP) fiyat hareketlerinin teknik analizi ve piyasaya dair değerlendirmeler.
08:00
27 Mayıs 2019
  • Barış B.Barış B.

Haftaya 0,417$ seviyesinden başlangıç yapan Ripple, önceki haftanın devamını maalesef getiremedi. Ripple, hafta içerisinde 0,358$ seviyesine kadar geriledi. Hafta ortasında itibaren gelen alımlarla yeniden yükselişe geçse de hafta kapanışını başlangıç seviyesinden yapabildi.

Önceki Haftanın Teknik Gelişmeleri

Ripple önceki hafta L3 (0,463$) seviyesini test etmiş ve yukarı kırmayı başaramamıştı. Bu seviyede oluşan satış baskısının hafta başından itibaren devam ettiğini söyleyebiliriz. Nitekim gelen satışlar XRP fiyatını L2 (0,355$) seviyesine kadar taşımış. Bu seviyede boğalar yeniden sahneye çıkmış ve hafta bitimine kadar yükseliş devam etmiş.

Grafiğin yakın planında; satışların 0,407$ seviyesinden geldiğini görüyoruz. Bu seviye salı günü ve pazar günü yeniden direnç olarak çalışmış. Pazartesi günü yukarı kırılım ile hareketliliğin oluştuğunu söyleyebiliriz.

XRP/BTC paritesinde; hafta boyunca istikrarlı bir düşüş gerçekleştiğini görüyoruz. Aslında bu görüntüye alışık sayılırız. Çünkü son zamanlarda Bitcoin’ yukarı hareketinde altcoin tarafı Bitcoin’e karşı hep değer kaybetti. Bu hafta Ripple’nin başına gelen de bu durumun aynısı. Buna ek olarak sert yükselişin ardında flama formasyonu şekline düzeltme görmek de gayet normal tabi ki. Mevcut durum da ise fiyat Y7(4740Sat) seviyesinin desteğinde bulunuyor.

Teknik Gelişmeleri Değerlendirelim

Ripple, önceki haftanın devamını maalesef bu hafta getiremedi. Ancak endişelenecek bir durum olmadığı kanaatindeyim. Çünkü piyasanın gözü kulağı neredeyse tamamen Bitcoin’in üzerinde. Hal böyle olunca altcoinlerin birçoğu benzer şekilde hareket ediyorlar. Ripple’da bundan nasibini aldı tabi. Peki önümüzdeki günler için neler söyleyebiliriz?

Ripple, altcoin piyasasının önde gelen kriptoparalarından birisi. Ayrıca Ripple’ın kendine has bir hareket tarzı var.  Grafiklere biraz geniş plandan bakarsanız Ripple’ın belli dönemlerde fevri yükselişlerinin olduğunu göreceksiniz. Bu yükselişlerin hemen hepsi de oldukça bezdirici bir dönemden sonra meydana gelmiş. Ancak sabreden yatırımcısına ciddi kar marjını da sunmuş. Peki bu kadar sert düşüşten sonra yine böyle bir yükseliş olabilir mi? Bunun garantisini tabiki de kimse veremez. Fakat teknik anlamdaki benzerlikler ve fraktallar böyle bir yükselişin mümkün olabileceğini söylüyor. Bu bağlamda aylık grafikleri inceleyerek özellikle haziran ayında XRP’yi iyi takip etmek gerektiğini düşünüyorum.

Kısa vadedeki duruma gelirsek; L2 (0,355$) seviyesi yukarı kırıldıktan sonra bir kez daha test edildi ve artık destek olduğu teyit oldu. Şimdi yeni hedefimiz L3 (0,463$) seviyesinin yukarı kırılması olacaktır. Bu seviyenin üzerinde fiyat hareketlerinde ivmelenme olacağını değerlendiriyorum. Olumsuz piyasada yine en önemli desteğimiz L2 (0,355$) olacaktır. Bu seviyenin altında görünüm maalesef olumsuz olacaktır.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. (Analiz tarihi: 27.05.2019)

Grafik Kaynak: TradingView

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.