X


Ethereum Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

08:30
24 Aralık 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ethereum geçtiğimiz haftalarda iki haneli fiyatlara gerileyerek yatırımcısına ciddi bir hayal kırıklığı yaşatmıştı. Bu hafta ise gösterdiği performans ile dikkatleri yeniden üzerine çekmeyi başardı. Haftaya 87$ seviyesinden başlangıç yapan Ethereum, hafta kapanışını 133$ seviyesinden yaparak %52 değer kazandı. Uzun süredir böyle bir yükseliş göstermeyen ETH, yatırımcısını memnun etmiş görünüyor. Hafta içerisindeki teknik gelişmeleri inceleyerek devam edelim.

Ethereum bir önceki haftada 83$ olan dip bölgesini yeniden test etmişti ve buradan yukarı tepki oluşturmuştu. Bu hafta ise Bitcoin’ in in de yükselişe geçmesiyle birlikte, yukarı yönlü hareketin hızlandığını görüyoruz. Pazartesi günü barına baktığımızda, fiyatı düşen trend direncine takılmış. Salı günü ise düşen trend yukarı kırılmış ve 102$ direnci test edilmiş. Çarşamba günü barı ise 102$ seviyesinin üzerinde oluşmuş. Perşembe günü ise artan hacimle birlikte yukarı hareketin hızlandığını görüyoruz. Pazar günü ise 125$ bandının yukarı kırılımı gerçekleşmiş ve fiyat birinci grafikte görülen L1(136$) seviyesini test etmiş. ETH/BTC grafiğine baktığımızda ise, pazartesi gününden itibaren düşen trendin yukarı kırılması ile yukarı hareketin hızlandığını görüyoruz. Pazar günü ise 1 numaralı düşen trend de yukarı kırılmış ve yatay direnç bölgesine yaklaşılmış. RSI indikatörüne bakacak olursak, piyasanın yukarı hareketi ile birlikte yön yukarı dönmüş. Hacim tarafında ise hem dolar bazlı hem de BTC bazlı grafiklerde ciddi bir artış söz konusu. Bu gelişmeler neticesinde değerlendirmemize geçelim.

Ethereum yatırımcısına çok sıkıntılı zamanlar yaşattı ancak bu hafta %52’lik performansıyla yatırımcısının kısmen de olsa gönlünü almayı başardığını düşünüyorum. Şunu da ayrıca belirtmek gerekir ki; bu %52’ lik performansın bir kısmını BTC’ nin dolar karşısında değer kazanması oluştursa da, büyük kısmını ETH’ nin BTC karşısında değer kazanması oluşturuyor. Bu da ETH’ ye çok daha olumlu bakmamızı sağlıyor. Teknik grafiklere geldiğimizde ise; ETH’ nin 125$ direncinin hemen üzerinde seyrettiğini ve L1(136$) seviyesini test ettiğini görüyoruz. Bu aşamada L1(136$) seviyesinin önemli direnç bölgesi olduğunu söyleyebiliriz. Bu hafta L1(136$) seviyesinin kırılımını takip etmek uygun olacaktır. Bu seviyenin yukarı geçilmesi halinde L2(193$) seviyesi gündeme gelecektir. Ancak dip bölgesinden ciddi bir marj yakalandığından dolayı, düzeltme hareketi için dikkatli olmak gerekir. Dolayısı ile L1(136$) seviyesinin geçilemediği her gün düzeltme hareketi için düşüş olasılığı doğacaktır. ETH/BTC grafiğinde de yatay direnç bölgesine gelinmesinin bu durumu destekler nitelik taşıdığını söyleyebiliriz. Düzeltme hareketinde ise sırasıyla 125$ ve 102$ seviyeleri takibimizde olmalıdır.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. (Analiz tarihi: 24.12.2018)

Grafik Kaynak: TradingView

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar