X


Ethereum Rakibi Altcoin 24 Saatte %120 Yaptı! Sırada Ne Var?

Bir merkeziyetsiz uygulamalar platformu, merkeziyetsiz finans (DeFi) ekosisteminin devam eden canlanmanın ortasında sert yükseldi.
13:55
1 Haziran 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Merkeziyetsiz uygulamalar platformu Waves (WAVES), merkeziyetsiz finans (DeFi) ekosisteminin devam eden canlanmasının ortasında üç basamaklı yüzde puanı ile yükseldi.

Waves, 30 Mayıs ila 31 Mayıs arasında, 24 saat gibi kısa bir süre içinde yüzde 124’lük yükselişle 4,32 dolardan 10,07 dolara kadar çıktı. O zamandan bu yana sert yükselişinin bir kısmını bırakan altcoin, yazım sırasında 8,83 dolardan işlem görüyor.

Yeniden İnşa Etme Planı

Altcoin, hafta sonunda merkeziyetsiz finans (DeFi) ekosistemini “her zamankinden daha iyi bir şekilde” yeniden inşa etmek için bir plan yayınladı.

Yeniden canlanma planı, Nisan ayı başlarında ABD doları karşısında bire bir değiş tokuş için tasarlanan Waves destekli bir algoritmik stabilcoin olan Neutrino USD‘nin (USDN) sabitinin kaldırılmasına yanıt olarak geldi. Waves Blockchain‘inin likidite protokolü Vires Finance, kararın ardından büyük para çekme işlemleriyle karşılaştı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

2 Nisan 2022’de Neutrino Protocol Stablecoin’i (USDN), ABD doları sabitini kaybetti. Bunun nedeni, Curve Finance’teki USDN likidite havuzunda token’daki agresif satıştı. Tek başına de-pegging inanılmaz derecede talihsizdi, ancak sorunlar burada bitmedi. Ardından Waves tabanlı borç verme protokolü Vires Finance, bir likidite krizine neden olan ‘banka hücumuyla’ karşılaştı. Endişeli borç verenler, pozisyonlarını protokolden çekmek için aceleci davrandılar.

Waves’in yeniden canlanma planında ana hatlarıyla belirtilen adımlar arasında, 1 dolar olarak sabiti kodlanan ancak 1 dolardan önemli ölçüde düşük olan Curve Finance’te ve akıllı sözleşmede stablecoin‘in fiyatındaki farkı tahkim etmeye katılmaya uygun kullanıcı sayısını artırarak USDN sabitleyicisini geri getirmek yer alıyor. Waves, ayrıca günlük para çekme limitlerini sınırlayarak Vires Finance‘teki likidite sıkışıklığını çözeceğini söylüyor.

Neutrino USD, Nisan ayının başından bu yana çeşitli vesilelerle 0,80 doların altına düştükten sonra yazım sırasında 0,997 dolardan işlem görüyor.

Waves için Sırada Ne Var?

Uzmanlar ve piyasa yorumcuları, Waves‘in taahhüt ettiklerini gerçekleştirmesi ve yeni bir anlatı bulması halinde altcoin’in fiyatındaki toparlanmanın güçlenerek süreceğine inanıyor.

Öte yandan fiyatın önündeki en büyük engel şu an için Bitcoin gibi duruyor. En büyük kripto para biriminin son üç günde kaydettiği toparlanmanın devam etmesi Waves’in fiyatındaki yükselişi destekleyebilecekken, tersi durum fiyattaki yükseliş momentumunu sert bir şekilde bozabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar