Reklam

Ethereum (ETH) ve Ethereum Classic (ETC) Neden Düşüyor? Güncel Yorumlar

Ethereum ve Ethereum Classic belli oranda geri çekilme yaşıyor. Bitcoin fiyatına bağlı olarak bu geri çekilmeler ne kadar daha devam edecek?
21:08
30 Haziran 2021
Okuma Süresi: 3 Dakika

Bitcoin fiyatının 36.600 seviyesini test etmesi ve başarısız olması sonunda piyasalarda bir geri çekilme yaşanıyor. Ethereum (ETH) ve Ethereum Classis (ETC) bu geri çekilmeden belli oranda etkilendi ve fiyatları destek seviyelerine kadar gevşedi. Peki bu düşüş ne zaman sona erecek, ETH ve ETC için dikkat edilmesi gerekilen seviyeler neler?

Ethereum (ETH) Neden Düşüyor?

Nisan ayından bugüne değin fiyat 2.000 $ yatay desteğini korumaya çalışıyor. Geçtiğimiz günlerde 22-26 Haziran arasında fiyat 1.700 dolar seviyesine kadar gevşemiş olsa da boğalar kısa sürede 2.000 desteğini yeniden ele geçirdi.

Teknik göstergeler Ethereum (ETH) için halen net bir dönüş sinyali vermiyor. RSI aşırı satış bölgesinde (46) ve Stokastik osilatör yükseliş beklemiyor. En yakın direnç seviyesi olan 2.380 dolar net bir biçimde test edilmedi. Bu durum fiyatın 2.060 dolar desteğine kadar gevşemesine sebep oldu.

Elbette bu hareketlerde en büyük etken Bitcoin’in fiyat oynaklığı, hafta sonu yaklaşırken Bitcoin daha fazla düşüş sinyali gönderiyor. Bitcoin fiyatının 33.000 dolara dokunması, Ethereum’un yeniden 2.000 dolar altını görmesine sebep olacaktır.

Destek seviyesini (2.060 $) takip ederek bu seviyelerden kısa süreli alım yapılabilir. Destek altında 4 saatlik mum kapatması veya +5% düşüş görülmesi durumunda stopları çalıştırmak yararlı olacaktır. Özellikle 1.800 $ seviyelerinde Ethereum (ETH) almak isteyen çok sayıda yatırımcı bulunuyor.

Ethereum Classic (ETC) Neden Düşüyor?

Piyasalardaki durgunluğa rağmen birkaç gün önce %30 kadar yükselen Ethereum Classic (ETC) 60 dolar seviyesini destek yapamadığı için gevşemek zorunda kaldı. Bir aylık trend çizgisinin üzerine çıkmayı başaran Ethereum Classic şu an 54 dolar seviyelerinden alıcı buluyor.

Bitcoin’in yaşadığı ani düşüşler sebebiyle 34 dolar desteğini test eden Ethereum Classic (ETC) başarılı bir performans sergiledi ve buradan tepki verdi. Güncel olarak Basit Hareketli Ortalama 100 (SMA) ve 200 SMA alış sinyali vermeye devam ediyor.

Güncel olarak 54 dolar desteğini korumaya çalışan ETC burada tutunabilirse yeniden 62 $ direncini test edecek gücü toplayabilir. Bitcoin fiyat hareketlerine bağlı olarak direncin aşılması 100 dolara doğru devam eden bir rallinin başlangıcı anlamına gelebilir.

Bugünlerde Ethereum Classic Magneto Hadr Forku yaklaşıyor. Ağ performansını ve maliyetlerini olumlu etkileyen bu çatallamanın direnç seviyelerin test edilmesinde olumlu haber desteğini sağlaması bekleniyor. Yine de 54 dolar desteğinin takip ederek dikkatli işlem açılması yatırımcıların yararına olacaktır. Elbette burada paylaşılan görüşler yatırım tavsiyesi içermemekte olup, yatırımlarınızı kendi değerlendirmeleriniz neticesinde yapmanız gerekmektedir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar