X


Ethereum (ETH) Madencilerinden Riskli Hamle: Hepsini Aldılar

Ethereum madencileri çok riskli bir hamleye imza attı.
18:34
18 Aralık 2020

Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH), son 1 haftada önemli bir fiyat artışı yakaladı. Çinli gazeteci Colin Wu ise Ethereum madencilerinin bu fiyat yükselişinden sonra oldukça riskli bir işe başladığını vurguladı. Kripto para sektörü ile yakından ilgili Wu, madencilerin yaptıkları yüklü alımların aslında büyük risk taşıdığını ve bunun ağa zarar verebileceğini düşünüyor.

Ethereum Madencilik Donanımları Yok Satıyor

Wu, Panda Mining Machine isimli kripto para madencilik cihazı üreticisinin 18 Aralık tarihinde yeni Ethereum madencilik cihazlarını piyasaya sürdüğünü ifade etti. B7Pro ETH isimli bu cihazların ise 12 adet AMG-RX580 8G ekran kartı ile 360MH/s kazım gücüne sahip olduğu ve 1650W kullandığı açıklandı. Fiyatı yaklaşık olarak 2700 dolar olan bu cihazların stoklarının ise kalmadığı görülüyor.

Aynı kripto para madencilik şirketi tarafından piyasaya sürülen cihazın bir önceki versiyonunun 1.000 dolar daha ucuz olduğu ve 230 MH/s kazım gücüne sahip olduğu biliniyor. Wu, ilgili gönderisinde Ethereum madencilerinin bu donanımı tam anlamıyla silip süpürdüğünü ve hepsinin satın alındığını ifade etti. Bunun stoklarının ise Ocak 2021 tarihinin sonlarına doğru yenilenebileceği belirtildi. Satın alınanların ise 5 ila 8 ay içerisinde gönderilmesi beklenmekte.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Ethereum 2.0, Madenciler İçin Risk

Peki Wu bunun neden riskli olduğunu düşünüyor? Ethereum ağı Proof-of-Work yani madencilik yapılan konsensüs modelinden Proof-of-Stake yani varlık ispatı modeline geçiyor. Ethereum 2.0’ye geçiş süreci için ilk adım da 1 Aralık tarihinde başlamıştı. PoS’a geçildiğinde bu madencilik cihazlarının hiçbir işe yaramayacağı ve bunların kullanılamayacağı biliniyor.

Yani bu cihazların çoğu, buna ek olarak gelecekteki stokları bile şimdiden satıldı. Wu, şu an böylesine riskli bir durumda Ethereum madencilik donanımı almanın, maliyetini karşılamama ihtimaline sahip olduğunu belirtti. Eğer ETH fiyatı sert bir düşüş yaşar veya Proof-of-Stake modeline daha hızlı geçilirse, bu madencilik donanımları ya hiçbir işe yaramayabilir ya da getirisini karşılamayabilir.

Ethereum Fiyatı İçin İlk Hedef

Ethereum fiyatı bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 650 dolardan işlem görüyor. Yakın zamanda yaşanan yükseliş ile 680 dolara kadar çıkan ETH, bir daha bunun gibi bir yükseliş yaşarsa 700 dolar seviyesini görebilir. 700 doların devamında ise ETH için yolun hiç olmadığı kadar açık olduğu biliniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar