Reklam

Uzman İsim Açıkladı: Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Ripple (XRP) Fiyatının Yükseliş Sebebi Ne?

Holger, Bitcoin'in yükseliş sebebini mali politika olarak gösterdi.
20:41
18 Aralık 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin (BTC) fiyatı kısa süre içerisinde 23.000 doların üzerine kadar çıkmayı başardı. Özellikle 20.000 dolar noktasında takılan ve yukarı çıkmakta bir hayli zorlanan Bitcoin fiyatının 23.000 dolara kadar çıkması piyasada genel bir FOMO yarattı. Bununla beraber XRP ve ETH gibi önde gelen kripto paralar da 2020 yılındaki rekor seviyelerini zorlamaya başladı. Yaşanan bütün bu yükselişin sebebini ise Alman piyasa uzmanı ve ünlü yazar Holger Zschaepitz açıkladı.

Holger Zschaepitz Açıkladı: Bitcoin Fiyatı Neden Yükseliyor?

Holger, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Bitcoin fiyatının yükselişinin arkasındaki temel sebebin aslında kurumsal yatırımcılar olduğunu belirtti. Ünlü analist, Federal Rezerv, Avrupa Merkez Bankası ve bunun gibi dünyanın önde gelen merkez bankalarının durumunun kötüye gitmesinin ve durmadan yeni para basmalarının Bitcoin’e yaradığını düşünüyor.

Bu bankalar ve diğer ülkelerdeki merkez bankaları mali teşviki arttırdıkça, uzmanların uzun vadede enflasyon endişeleri de artıyor. Uzmanlar önümüzdeki 10 yıllık sürede enflasyonun inanılmaz bir şekilde artacağını ve Bitcoin gibi sınırlı arza sahip varlıkların bunlara karşı direnç gösterebileceğini düşünüyor.

Daha Fazla Para Basılması, BTC, ETH ve XRP’ye Yarıyor

Sadece 21 milyon arza sahip olan lider kripto para birimi sadece bireysel yatırımcılar için değil aynı zamanda finans sektörünün büyük isimleri için de güvenli liman olabilir. Holger, bu açıklamasının devamındaki bir gönderisinde ABD ve Çin arasındaki gerilimin artması ve ABD’nin onlarca Çin şirketini kara listeye alma planlarının, hem altın hem de Bitcoin için olumlu olduğunu belirtti.

Şu an için uzman isme göre küresel hisse senedi piyasaları bu yaptırım riskinin baskısını yaşıyor ve yatırımcılar borsalar yerine Bitcoin ile kripto paralara yöneliyor. Bitcoin, Ethereum ve XRP gibi önde gelen kripto paraların yükseliş sebebi de yatırımcıların alternatif bir varlık arayışında olmaları.

Bitcoin, Kurumsal Yatırımcıların Gözdesi

Bitcoin yatırımı yapan kurumların sayısı gerçekten de Holger’in belirttiği gibi artıyor. MicroStrategy, MassMutual, Guggenheim ve Ruffer Investment gibi alanının en büyük isimleri sadece son 6 aylık sürede yatırım yapan şirketler konumunda. Yani bunun daha öncesinde veya büyük ihtimalle daha sonrasında yatırım yapacak çok daha önemli isimler olması muhtemel. Bitcoin fiyatının böyle bir durumda ulaşacağı fiyatı ise zaman gösterecek.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar