X


Ethereum DeFi Kullanıcı Sayısında Muazzam Artış

DeFi Kullanıcı sayısı Aralık 2020'den bu yana üç katına çıktı. Adaptasyon hız kaybedeceğe hiç benzemiyor ve toplam benzersiz adres sayısı çoktan 3 milyon adeti geçti.
16:30
13 Temmuz 2021

DeFi Kullanıcı sayısı Aralık 2020’den bu yana üç katına çıktı. Adaptasyon hız kaybedeceğe hiç benzemiyor ve toplam benzersiz adres sayısı nisan ayında 2 milyon adetken şuan çoktan %50 artmış durumda.

DeFi, Hızla Büyümeye Devam Ediyor

DeFi, merkezsiz finans anlamına geliyor ve temel olarak bankacılıktan elde edilen hizmetleri, herhangi bir merkeze bağlı kalmadan vermeyi hedefliyor.  DeFi protokolleri aracılığıyla aynı bankalarda olduğu gibi mevduat getirisi elde edebilir veya kredi çekebilirsiniz. Çektiğiniz kredi ile başka bir yere para yatırabilir ve bu paradan faiz bile elde edebilirsiniz. Buna ek olarak bazı projeler size bazı varlıkları tokenleştirme imkanı da sunmaktadır.

Dune Analytics’ten alınan verilere göre, DeFi ile etkileşime giren toplam benzersiz adres sayısı 3 milyonu geçti. 13 Temmuz itibariyle, platform tarafından izlenen 24 uygulamadan en az birini kullanan 3.004.620 adres olduğu belirtildi.Bununla birlikte kripto meraklısı Richard Chen tarafından derlenen bir sistem, ekosistemle etkileşime giren toplam benzersiz cüzdan sayısını bulmak için bir dizi Ethereum yerel protokolünü izliyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Zirvede Uniswap Bulunuyor

Ethereum’un merkezi olmayan borsası Uniswap, 2,3 milyondan fazla benzersiz adresle açık ara en popüler DeFi protokolü olarak zirvede. Merkezi olmayan bir para piyasası olan Compound, lansmanından bu yana 325.000 adresle şu anda ikinci sırada yer alıyor.

Mayıs ayında yaşanan düşüşe rağmen, DeFi kullanımı katlanarak büyümeye devam etti. Benzersiz adreslerin sayısının 100.000’den bir milyona çıkması yaklaşık 11 ay sürdü, ancak sonraki büyüme daha hızlı aralıklarla gerçekleşti. Messari Araştırma Analisti Mason Nystrom’un Twitter’da belirttiği gibi, 1 milyondan 2 milyona geçiş 142 gün alırken, 2 milyondan 3 milyona ulaşmak sadece 78 gün gibi nispeten daha az bir sürede gerçekleşti.

3 milyon benzersiz adres önemli bir kilometre taşı olsa da birçok kullanıcının birden fazla adres işlettiğini unutmamak önemlidir. Bu nedenle, gerçek benzersiz kullanıcı sayısının muhtemel etkin adres sayısından daha düşük olabileceği tahmin edilmektedir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar