X


Ethereum 2.0 Hakkında Kötü Haber, Ünlü Kurucudan Geldi

Ethereum 2.0 ne zaman tamamlanacak?
13:22
3 Aralık 2020

Ethereum 2.0, toplulukta büyük bir merak ve heyecan uyandırdı. Bundan yaklaşık 1 ay önce tanıtılan ve 1 Aralık tarihinde hayata geçirilen Ethereum 2.0’nin ilk aşaması, fiyat üzerinde ise öyle ciddi bir yükseliş etkisi yaratmadı. Ethereum 2.0’nin Beacon Chain geliştirilmesinin gerçekleştirildiği Salı günü fiyatın %5 düşüş yaşadığı bile görüldüç

Ethereum 2.0 Süreci Çok Uzayacak

Önde gelen kripto para cüzdanlarından MyEtherWallet’ın kurucusu ve CEO’su Kosala Hemachandra ise Ethereum 2.0 hakkında çok da umutlanmamak gerektiğini vurguladı. Ünlü CEO, Ethereum 2.0’nin “sıradaki zorluğunun ne olmayacağı” sorusunu sormanın daha doğru olduğunu belirtti. Bu da ETH 2.0’yi birçok zorluk ve sorun beklediği anlamına geliyor.

etherum 2.0

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Ethereum 2.0 Beacon Chain sonrasında Ethereum’un Phase 1 özelliklerine odaklanacağı biliniyor. Phase 0 gibi birçok geliştirmeye sahip olan bu aşamada, “çözüme kavuşturulacak tonlarca yazılım hatası” olduğunu belirten CEO, sürenin ise bir hayli uzun olabileceğini düşünüyor. Ethereum geliştiricilerinin çok fazla sorun ile uğraşacağını belirten CEO, Ethereum 2.0’ye asıl geçiş süresinin çok uzayacağını vurguladı.

ETH Ölçeklenebilirliği Artabilir

Ethereum ağının ölçeklenebilirliğini saniyede 100.000 işlem yapabilecek kapasiteye kadar arttırması beklenen bu gelişmenin ilk adımı atılsa da tamamlanma süreci kesinlikle yıllar sürebilir. Vitalik Buterin daha önce yaptığı açıklamada 2021 yılının sonuna doğru ağın çoğunu aktif hale getirmeyi beklediklerini belirtse de bu süreç uzayabilir.

Hemanchandra konu hakkında yaptığı açıklamada phase 1’in en az 1 yıl, bunun devamında ise 6 ay sürebileceğini belirtti. Phase 2 olarak bilinen son aşama için de 1,5 yıllık bir hedef ortaya koyan MyEtherWallet kurucusu, teknik olarak en az 3 yıllık bir sürecin yatırımcıları beklediğini vurgulamış oldu.

Ethereum 2.0 Stake Miktarında Rekor

Ethereum 2.0 için ETH stake edenlerin sayısı ise devamlı olarak artıyor. Normalde ağın aktif edilmesi için sadece 524.000 ETH yeterli iken şu an stake edilen miktar 900.000’in üzerine çıktı. Bu fonların ise Ethereum 1.0’in en azından yarısı tamamlanana kadar çekilemeyeceği, çekilirse fonların yarısının kaybedileceği biliniyor. 32 Ethereum’un yarısının an itibarıyla 10.000 dolara denk gelmesi ise birçok kişinin bunu yapmak istemeyeceğini gösteriyor.

Ancak bu sürecin uzaması, bazı yatırımcıları fonlarını çekmek zorunda bırakıp ETH fiyatı üzerinde satış baskısı oluşturabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar