X

Eski ABD Bakanından Stablecoin Açıklaması: “Stablecoin’leri Seviyoruz”

Eski ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, stablecoin’leri ve Blockchain teknolojisini sevdiklerini dile getirdi ve açıklamalar yaptı.
18:10
7 Ekim 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Eskiden ABD Hazine Bakanı olan ve şu anda Liberty Strategic Capital özel sermaye fonunun kurucusu konumunda bulunan Steven Mnuchin, Bloomberg TV’ye yaptığı açıklamalarda, stablecoin‘ler ve özellikle Tether konusundaki görüşlerini paylaştı.

Blockchain ve Stablecoin’leri Seviyoruz

Eski ABD Hazine Bakanı, Bloomberg TV sunucusu David Westin’in sorularını yanıtlarken, yeni fonu Liberty Strategic Capital’in siber güvenlik, ulusal güvenlik, mahremiyet ve fintech olmak üzere teknolojiye odaklandığını söyledi.

Mnuchin, bu sektördeki yatırım fırsatlarını değerlendirirken özellikle ödeme alanını sevdiklerini dile getirdi. Ayrıca Mnuchin, bu alandaki en büyük fırsatların gerçek zamanlı sınır ötesi ödemelerde yattığını belirtti. Bunlara ek olarak eski ABD Hazine Bakanı Blockchain tabanlı stableoin’ler konusuna da değindi.

Mnuchin stablecoin’lerin düzenlenmesi gerektiğini düşünüyor. Mnuchin’e göre stablecoin’ler güvenli bir ABD bankasında tutulan gerçek dolar ile desteklenen varlıklar olmalı ve kolayca transferleri gerçekleşebilmeli.

Dolaşımda 68 Milyon USDT Var

Mnuchin özellikle Tether (USDT) hakkındaki yorumlarını dile getirdi. Bloomberg TV sunucusu, bugün erken saatlerde yayınlanan bir Bloomberg makalesine göre, Tether’in 68 milyar doların üzerinde USDT‘ye sahip olduğunu ve bunların 48 milyar dolarının 2021’de piyasaya sürüldüğünü ifade etti. Ayrıca sunucu, Tether’in bu kadar büyük miktarda parayı herhangi bir yerde tutabileceğinden şüphelendiğini ifade etti.

Mnuchin’e göre ise stablecoin’ler oyun çipleri gibi olmamalı. İnsanlar, ellerinde bulundurdukları dolar destekli stablecoin’leri her zaman gerçek ABD doları ile değiştirme fırsatına sahip olmalı. Dolayısıyla stablecoin’leri destekleyen bu dolarların, düzenlenmiş bir bankada, bir güven hesabında tutulması gerekiyor.

Stablecoin’ler Nasıl Düzenlenecek?

Uluslararası Ödemeler Bankası ve IOSCO menkul kıymet düzenleyicileri gibi küresel düzenleyiciler, Tether gibi stablecoin’lerin Western Union ve PayPal gibi geleneksel finansal ödeme sağlayıcılarıyla aynı şekilde düzenlenmesi gerektiğine inanıyor.

Ancak bu karar kesinleşmeden önce gelecek yıl kamuoyunda tartışılacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar