X


El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele: “Bitcoin, Dünyanın Ana Para Birimidir”

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, bugün Twitter’da bir canlı yayına katıldı ve önemli isimlerin sorularını yanıtladı. 
09:44
9 Haziran 2021

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Bitcoin ile ilgili yasa tasarısının meclisten geçmesinin ardından yapılan ikinci Kongre oylaması sırasında Twitter’da bir canlı konuşmaya katıldı.

Konuşmaya Castle Island Ventures’ın ortağı Nick Carter yöneticilik yaparken, Morgan Creek Digital’in kurucusu Anthony Pompliano, Peter McCormack ve Litecoin kurucusu Charlie Lee gibi önemli isimler yer aldı. Ancak deyim yerindeyse onur konuğu Nayib Bukele oldu.

“Bitcoin, Dünyanın Ana Para Birimidir”

Bukele yaptığı açıklamalarda ilk olarak El Salvador’un Bitcoin’i benimsemesi ile vatandaşlar için çok daha fazla fırsat ortaya çıkacağını ve böylece ülkeyi terk eden ya da yasadışı yollarla ABD’ye göç eden kişi sayısında büyük azalmalar olacağını dile getirdi. Bukele bunun ABD için de iyi olduğunu ekledi.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bunlara ek olarak konuşmasının devamında Bukele, Bitcoin’in aslında dünyanın ana birimi olduğunu, çok fazla sorunu çözme potansiyeline sahip olduğunu ve arzının sınırlı olduğunu belirtti. Ayrıca El Salvador Devlet Başkanı bu noktada, “Sadece Bitcoin’i desteklemek istemiyoruz, aynı zamanda dünyanın bundan faydalanabileceğini göstermek istiyoruz. El Salvador artık sadece bir ülke değil. Bitcoin’in neler yapabileceğinin bir sembolü.” sözlerini kullandı.

Öte yandan Bukele Twitter’da yaptığı açıklamalar sırasında vatandaşların istedikleri herhangi bir Bitcoin cüzdanını kullanabileceğini ve Strike’ın hükümet cüzdanını oluşturacağını doğruladı.

Madencilik Yapılacak Mı?

20.000’den fazla kişinin dinlediği konuşmada belki de en önemli konulardan biri El Salvador’un Bitcoin madenciliği yapıp yapmayacağı ile ilgili yöneltilen soru oldu. Bukele, Bitcoin madenciliği için ülkedeki volkanlardan elde edilen jeotermal enerjinin kullanılabileceğini ve bu sayede ucuz, temiz ve yenilenebilir bir enerji ile madenciliğin yapılabileceğini dile getirdi.

Kripto Para Topluluğu Ne Yapabilir?

Pompliano konuşma sırasında Bukele’ye Bitcoin topluluğunun kendisine ve El Salvador’a yardım etmek için neler yapabileceği sorusunu yöneltti. Bu noktada Bitcoin topluluğunun desteğini beklediğini, çünkü bazı insanların bu fikre ve çabaya saldıracağına inandığını dile getiren Bukele, El Salvador’un bu adımının başka ülkeler için bir katalizör olacağına inandığını belirtti.

Buna ek olarak El Salvador Başkanı, kalkınma bankaları aracılığıyla 150 milyon dolarlık bir güven fonu tutacaklarını doğruladı. Bu da zamanla vatandaşlardan Bitcoin satın almak için kullanılacak. Ayrıca yakın gelecekte Bukele, rezervlerinde de Bitcoin tutma fikrine kapalı olmadıklarını ifade etti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar