EIP-1559 Güncellemesinden Bu Yana, Toplamda 603.452 Ethereum Yakıldı!

EIP-1559 güncellemesi ile birlikte uygulanan ETH yakım mekanizması, Ethereum'un fiyat performansına ivme kazandıran birincil faktörlerden biri oldu.
16:41
23 Ekim 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ethereum ağı tarafından varlığın mevcut fiyatı ile ortalama 2 milyar dolar değerinde ETH (603.452 ETH) yakıldı. Bu yakım işemi, piyasa değeri bakımından ikinci en büyük kripto varlık olan Ethereum’un yükseliş ivmesini tetikleyerek, ETH’nin tüm zamanların en yüksek fiyat seviyesini aşmasında rol oynayan en önemli faktörlerden biri oldu.

ETH Yakım Mekanizması

Ethereum ağı, 5 Ağustos’ta yapılan EIP-1559 güncellemesi ile beraber sistematik bir şekilde belirli miktarlarda ETH yakar. Mekanizma, her gün 30 milyon dolarlık ETH’yi feshedilmiş bir adrese göndererek, gönderilen ETH’leri dolaşımdan kaldırır. EIP-1559 güncellemesi, Ethereum ağının Proof of Work mekanizmasından Proof of Stake algoritmasına geçmesi amacıyla Ethereum 2.0 sürümünün hayata geçirilmesini hızlandırmak adına tasalarlanmıştır.

Güncelleme Süreç İçerisinde Tamamlanacak

EIP-1559, esasen Ethereum ağındaki işlem ücretlerini daha öngörülebilir hale getirmek amacıyla tasarlandı. Ancak bu güncelleme, Proof of Work mekanizması için ekran kartı temin eden madencileri pek memnun edemedi. Ethereum’un 2022’nin başına kadar Proof-of-Stake Ethereum 2.0 blok zinciriyle “birleşmesi” beklenirken, Ethereum 2.0’ın ağın bugün sahip olduğu akıllı sözleşme yeteneklerine sahip olması birkaç yıl gibi bir süreye mal olacak.

 ETH Yakım İşlemleri Fiyat Performansına İvme Kazandırdı

Son günlerde kripto paralardaki yükseliş ivmesini tetikleyen ana unsur ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Konisyonu’nun (SEC) Vadeli Bitcoin ETF’i onayı olsa da, ETH arzını azaltan EIP-1559 güncellemesi ile gerçekleşen ETH yakımları da, Ethereum’un fiyat performansına etki eden bir diğer önemli unsur oldu.

Piyasa değeri bakımından en büyük altcoin olan Ethereum (ETH), yazının yazıldığı esnada 478 milyar dolarlık piyasa değeri ile 4.000 dolar fiyat seviyelerinden işlem görüyor.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto paraların yüksek volatiliteye sahip olmaları dolayısıyla risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar