reklamı kapat

ECB, Kripto Paraları İstemediğini Bir Kez Daha Dile Getirdi

Avrupa Merkez Bankası, Bitcoin’i para birimi olarak görmediğini tekrarladı...
15:00
10 Temmuz 2019
  • İlayda Pekerİlayda Peker

Avrupa Merkez Bankası (ECB) 9 Temmuz’da bir soru-cevap etkinliğinde, Bitcoin hakkındaki düşüncelerinden vazgeçmediğini bir kez daha kanıtladı ve Bitcoin’i bir para birimi olarak kabul etmediğini açıkladı.

“BTC, Para Birimi Değil”

Cointelegraph’ın haberine göre, Avrupa Merkez Bankası’nın düzenli olarak Twitter üzerinden “#AskECB” etiketiyle gerçekleştirdiği soru cevap etkinliğinde kripto paralarla ilgili soruları da yanıtladı. Banka, rezervleri arasında kripto para birimi eklemek gibi bir planları olmadığını açıkladı.

Bankanın yetkili ekonomisti Philip Lane verdiği cevap esnasında, “Bitcoin bir para birimi değil, bir varlık ve çok değişken.” ifadelerini kullandı.

Lane’in verdiği bu cevapla, Avrupa Merkez Bankası’nın daha önce defalarca dile getirdiği negatif yönlü görüşünün bir kez daha altı çizilmiş oldu.

Öte yandan Avrupa Merkez Bankası,bu yıl mayıs ayında yayınladığı, “Kripto Varlıkları: Finansal istikrar, para politikası, ödemeler ve piyasa altyapıları için etkileri” başlıklı bir raporda bu yeni varlık sınıfının geleneksel ekonomi üzerinde yok sayılabilecek kadar küçük bir etkisi olduğunu ifade etmişti.

“BTC, Para Birimidir”

Kripto paraları destekleyenler bu defa Lane’in negatif cevabı üzerinde durup tartışma gereği bile duymadılar. Bir yazılım mühendisi olan Pierre Rochard’ın, “Bitcoin para birimidir” şeklindeki kısa cevabı ise Twitter’da büyük beğeni topladı. Başka bir kullanıcı ise enflasyon oranları üzerinde durdu ve Euro’nun alım gücünün azalmaya başladığının altını çizdi.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde kripto paraları destekleyen IMF Başkanı Christine Lagarde’ın ECB başkanlığı için aday gösterildiği haberini bu yazımızda sizlerle paylaşmıştık.

Lagarde’ın Avrupa Merkez Bankası başkanı seçilmesi halinde bankanın kripto paralara karşı olan bu sert tavrının değişmesi bekleniyor…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.