reklamı kapat

Dünyanın En Eski Saat Üreticisi Blockchain’e Geçiyor!

Dünyanın en eski saat üreticisi olarak bilinen Vacheron Constantin, Blockchain teknolojisi kullanmaya başlayacak.
16:00
25 Mayıs 2019

24 Mayıs tarihinde RobbReport isimli bir dergi tarafından yayınlanan habere göre, İsviçre merkezli lüks saat üreticisi Vacheron Constantin bundan sonra ürettiği saatleri takip etmek için blockchain teknolojisinden faydalanacak.

1755 yılında kurulan Vacheron Constantin dünyanın en eski saat üreticisi olarak bilinmekte. Şirket ürettiği her bir saat için bir kağıt bir de dijital sertifika sunmayı ve sertifikaya ürünün ve üreticinin tam tarihini içeren ek bilgilerin de entegre edilmesi için blockchain kullanmayı planlıyor. Vacheron Constantin tarafından yapılan açıklamada blockchain teknolojisini kullanmanın, saatlerin sahtelerinin üretilmesi ile mücadeleyi ve saatlerin orijinalliğinin korunmasını kolaylaştıracağı vurgulandı.

Blockchain ile Saat Takibi

Şirket konu hakkında yaptığı açıklamada blockchain sayesinde sahtesi yapılamayacak dijital belgeler ve sertifikalar üretmenin mümkün olduğunu ve bu yolla ürettikleri saatleri yıllarca takip edebileceklerini dile getirdi. Blockchain ile her bir ‘eşsiz eşyaya’ eşsiz bir numara vereceklerini açıklayan firma yetkilileri, böylelikle saatin yapısı, değeri ve orijinalliğini koruma altında tutabileceklerinin altını çizdi.

Aslında bu, kripto para veya blockchain sektörüne söz konusu iş kolundan yapılan ilk girişim değil. Daha önce dünyanın en büyük saat üreticilerinden birisi olan Hublot da kripto para ve özellikle Bitcoin (BTC) temalı bir girişimde bulunmuştu. The Big Bang Blockchain isimli Bitcoin’in 10. yılına özel üretilen saat, toplamda 210 adet üretilmiş ve üretiminden bu yana büyük bir ilgi odağı olmayı başarmıştı. İlgili haberi buradan okuyabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun