X


Dünya Ekonomik Forumu “Blockchain Haklar Yasası” Oluşturuyor

Dünya Ekonomik Forumu neden Blockchain hakkında bir Blockchain Haklar Yasası oluşturma yoluna gidiyor?
15:00
20 Ocak 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Dünya Ekonomik Forumu’nda Blockchain ve Dağıtık Defter Teknolojisinin Başkanı Sheila Warren ve Dünya Ekonomik Forumu’nda Blockchain ve Dağıtık Defter Teknolojisi ekibinde Proje Uzmanı Sumedha Deshmukh Blockchain hakkında oluşturulacak “Blockchain Haklar Yasası” ile ilgili açıklamalar yaptı.

Gelişimle Birlikte Oluşan Riskler

İkilinin açıklamalarına göre son birkaç yıl, teknoloji geliştikçe kullanıcıların korunmasında eksikler yaşandığını gösterdi. Daha ziyade kullanıcı koruması, niyet, bağlılık ve kasıtlı tasarımın bir sonucu olarak ortaya çıkan bir şey… Başından beri bu özveri olmadan gelişen teknoloji çoğu zaman beraberinde çeşitli riskleri de getiriyor ve bu risklerin kapsamlı sonuçları olabiliyor.

Bunun yanında yapılan açıklamalara göre 2022 yılına kadar Blockchain teknolojisi alanına 12.4 milyar dolar harcama yapılması bekleniyor. Dolayısıyla önümüzdeki yıllarda hakların korunması çok daha büyük bir konu haline gelebilir.

Öte yandan ikilinin açıklamalarına göre Blockchain kullanıcıları zaten çeşitli haklardan yoksun olmanın sonuçlarını yaşıyor. 2017 ve 2018’de ICO’ların ani yükselişi ve ardından düşmesi, sahtekarlık ve sürdürülemez iş modelleri kullanıcıların önemli kayıplar yaşamasına sebep oldu. Ayrıca bu durum piyasada neyin yanlış gidebileceğine dair bir vaka çalışması da sağlamış oldu.

Tehlikeler Neler?

Blockahin teknolojisi konusunda çalışmak isteyen kuruluşlar şunları göz önünde bulundurmazsa ileride çok ciddi sorunlarla karşılaşabilir:

  • Kullanıcılar için oluşan riskler
  • Rekabet unsuru
  • Mevcut boşluklar

Yukarıda bahsedilen tüm riskler sebebiyle Dünya Ekonomik Forumu‘nun Küresel Blockchain Konseyi, “Blockchain Haklar Yasası: Merkezi Olmayan Bir Gelecek için Tasarım İlkeleri” oluşturuyor. Blockchain teknolojisi geliştikçe kullanıcıların nasıl korunabileceği ve korunması gerektiği konusunda temel bir vizyonla geliştirilen yasalarda şunlara değiniliyor:

  • Ajans ve birlikte çalışabilirlik: Verilere sahip olma ve verileri yönetme hakkı.
  • Gizlilik ve güvenlik: Veri koruma hakkı.
  • Şeffaflık ve erişilebilirlik: Sistem hakkında bilgi edinme hakkı.
  • Hesap verebilirlik ve yönetişim: Mevcut başvuruyu anlama hakkı.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar