Dikkat: Dolandırıcılar Bu Basit Yöntemle Bitcoin ATM Kullanıcılarını Dolandırıyor!

Dolandırıcılar çok basit bir yöntemle Bitcoin ATM kullanıcılarını hedef almaya başladı.
11:00
1 Eylül 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Twitter CEO’su Jack Dorsey geçtiğimiz günlerde kendi resmi Twitter adresinin hacklenmesi şoku ile karşı karşıya kaldı ve birçok kripto para yatırımcısı da SIM Swapping olarak bilinen bu yöntemin kurbanı olabileceğini fark etti. SIM Swap yöntemi hakkında daha fazla bilgi edinmek için buradaki haberimizi okuyabilirsiniz.

Hackerlar SIM Swapping gibi biraz daha meşakkatli yöntemlerin yanı sıra çok daha zorlu ve bazen de neredeyse hiçbir efor gerektirmeyen yöntemler tercih edebilmekteler.  Dolandırıcıların yeni kullandığı yöntem ise sadece bir kağıt parçası ve bir Bitcoin (BTC) ATM cihazı içeriyor.

En Basit Bitcoin Dolandırıcılığı Mı?

Eğer bir kripto para ATM’sinin yanında bir poster veya kağıt parçası görürseniz bunun olası dolandırıcılıklara karşı dikkatli olmanız için bir uyarı içeriyor olması oldukça muhtemel. Ancak Kanada içerisinde yeni yöntemini deneyen bu dolandırıcı çok benzer yolları kullanarak ATM’ye gelen yatırımcıları yeni satın aldıkları BTC’leri kendi cüzdanına göndermeye ikna ediyor veya daha doğru bir tabir ile kandırıyor.

Bitcoin ATM scam`

Kullanıcılara ilk olarak dolandırıcının cüzdanına ait olan QR kodun bir fotoğrafını çekmeleri söyleniyor ve daha sonra bu kodu ATM kendilerinden fonları gönderecekleri cüzdanı sorduğunda okutmaları vurgulanıyor. Kullanıcılara daha sonra ATM üreticisine ait olduğu söylenen mail adresine makbuzu göndermeleri söyleniyor ve çekim konusunda yaşanan bu olağanüstü durumdan dolayı  komisyonun düşürüldüğü bile vurgulanıyor.

Polise göre bu posterler Kanada içerisinde 31 farklı Bitcoin ATM’sinde bulundu ve hackerın şimdiye kadar 23.000 kişiye ulaştığı tahmin edilmekte.

Dünyadaki Bitcoin ATM’lerinin sayıları da bütün bunlara rağmen rekor sayıda artıyor ve geçtiğimiz aylarda 5.000 adede ulaştı. İlgili haberi buradan okuyabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.