reklamı kapat

Dijital Reklamcılıkta Yeni Dönem: SM.M

12:17
25 Nisan 2018

Blockchain denince çoğu insanın aklına bitcoin veya kripto paralar geliyor. Böyle bir bağlantı kurmak mantıklı, ancak yeterli değil. Zira dağıtık defter teknolojisi blockchain, pek çok iş kolunda büyük değişimler yaratabilir. Bu alanlardan biri de reklamcılık ve marketing, özellikle influencer marketing. Influencer Marketing Hub kurucusu Werner Geyser:

“Influencer marketing markalar için geniş kitlelere ulaşma adına şahane bir fırsat.  Blockchain teknolojisi de markalar ve influencer’lar arasındaki işlemlerde gerekli düzenlemeyi sağlıyor. Tüm katılımcılar için şeffaflık ve güven getiriyor.”

SocialMedia.Market (SM.M) şirketi düzenlediği ICO’da SMT token’lerini yatırımcılara dağıtarak 13,946 ETH (yaklaşık 6.5 milyon dolar) yatırım topladı. Şirket influencer marketing piyasasının öncüsü olmayı amaçlıyor. Şirketin kurucu CEO’su Dmitry Shyshov bizzat sektörün içinden biri. 2016’dan beri reklam engelleyen programlarla baş etmenin yollarını arayan Shyshov şirketin temellerini o zaman attı. Shyshov yaptığı araştırmalar esnasında piyasada mevcut fırsatların bolluğunu fark etti. Üst düzey oyun satıcısı R. Games’in ve CSGO.CASH’i yaratan şirket Nontita’nın kurucusu Dmitry Shyshov şimdi de aşina olduğu başka bir sektörde atılım yapıyor.

“Influencer” Türkçede “etkileyen” anlamına geliyor. Sosyal medyada bu kalıp sadık bir takipçi kitlesi bulunan Youtube, Facebook, Twitter ve Instagram gibi platformlarda yayın yapan kişiler için kullanılıyor. Bu kişiler mennun kaldığı ürün ve hizmetleri takipçileriyle paylaşıyor, takipçiler de o ürünlere talep gösteriyor. Bu tam da marketing sektörünün aradığı şey. Başarılı bir influencer markalara büyük bir kazanç getirebilir. Ancak marketing sektörü ve reklamcılar için esas sorun belirli ürün ve hizmetler için aranan doğru influencer’ın bulunması. Dijital reklamcılığın “davetsiz” oluşuna dikkat çeken Shyshov:

“Hem markalar hem de takipçilerini irite etmek istemeyen influencer’lara özel bir teknoloji çözümü sunmak istiyoruz. Amacımız marketer’ların ilgili influencer’lara ulaşabileceği, daha sonra efektif reklamcılık kampanyaları geliştirebileceği otomatikleştirilmiş bir alan yaratmak. Bunun yanı sıra her şeyin dahil olduğu bir alanda çalışmalarını verimli bir şekilde analiz etmeye yarayacak araç desteği sağlamayı planlıyoruz. Kullanıcılarımıza bu hizmetleri hakkıyla verebileceğimizi düşünüyorum.”

Yaklaşık 3 milyar insanın her gün sosyal medyayı kullandığı tahmin ediliyor. Yani dünya nüfusunun %40’ı. Instagram, Facebook, Youtube ve Twitter gibi mecralar tam bir takipçi cenneti olduğundan marketer’ların kullanıcılara ulaşmada kullanabileceği en efektif yollardan biri influencer marketing. Yapılan araştırmalar influencer marketing’in geri dönüşü (getirdiği kazanç) oldukça yüksek bir alan olduğunu ve şirketlerin influencer marketing bütçesini gittikçe artırdığını gösteriyor. Sözün özü bu yeni trend gittikçe yaygınlaşmaya devam edecek.

Modern reklamcılığın en yeni trendinin influencer marketing olduğunu söylemek mümkün. Öte yandan dijital marketer’lar karmaşık ve yeterince şeffaf olmayan ödeme sistemi gibi birçok sorunla mücadele ediyor. Fiyatlarda istikrarsızlık, fiyat enflasyonu, ödeme alamama ve müşterinin influencer’ın yaptığı işten memnun kalmaması gibi durumlar tüm işleri sekteye uğratabiliyor. Üstelik olumsuz bir sonuçta sorumlu tutulamayacak tek kişi belki de içerik yaratıcısı. Zira görevler ve beklentiler zamanla değişebiliyor.

Tam bu noktada devreye SM.M giriyor. Uygulamanın altyapısında kullanılan akıllı sözleşmeler hizmetler için fiyat ve şartları önceden belirliyor. Blockchain verileri birçok farklı yerde depolandığı için bilgiler dağıtımlı olsa dahi değiştirilemiyor. Yani her şey herkese açık ve hemen doğrulanabilir.

SM.M uygulaması taraflar arasında adil değer alışverişi yapılmasını sağlıyor. Akıllı sözleşmede belirtilen şartlar karşılanana kadar sözleşme masrafları emanet hesabında tutuluyor. Şartlarda yapılan değişiklikler otomatik olarak sözleşmeye ekleniyor. Proje tamamlandığında ise ödemeler yine otomatik olarak yapılıyor. Platform bunun yanı sıra merkezsiz bir anlaşmazlık çözümü özelliği geliştirmeyi planlıyor. Bu kapsamda platform kullanıcıları tartışmalı durumları çözmek için oy kullanacak.

Piyasanın karşılaştığı sorunlara çeşitli çözümler getiren bir başka proje de Native Video Box (NVB). Merkezsiz video dağıtım sistemi olarak tanımlanan platform lisanslı video’ları kullanıcılara ulaştırarak içerik yaratıcılarının izleyicisi sayısını artırıyor. Şirketin geliştirdiği formülle reklam gelirlerinin %75’i içerik üreticileri ve dağıtıcılarla paylaşılıyor. Gelirin %60 yayıncıya, %15 telif hakkı sahibine, %25’i ise platforma gidiyor. Proje kurucuları benimsenen kazançlı formül sayesinde en iyi içerik yaratıcılarının ve web sitelerinin projenin ekosistemine yakın zamanda dahil olacağına inanıyor.

SM.M danışmanı Chafik Abdellaoui:

“Blockchain influencer’larla takipçilerini bağlayan bir köprü. Doğrudan iletişim, adalet ve şeffaflık – gerçek iletişim bu.”

Abdellaoui’nin blockchain’e duyduğu tutkuyu Keith Teare, Andrew Playford, Gabriel Zanko, Peter Zhalov, Alex Yastremski, Tatsunari Ono ve Slavik Nenaydokh gibi piyasanin önemli oyuncularında da görmek mümkün.

SM.M’e en çok güvenen kişilerden biri Tatsunari Ono’nun da belirttiği gibi Asya’da projeye büyük ilgi var. Zira SMT token’lerinin %70’i Japonya’da, %5’i diğer Asya ülkelerinde satın alındı. ICOBOX’la ortak çalışmalar yürüten şirkete aynı zamanda Daria Generalova ve Dima Zaitsev danışmanlık yapıyor. Generalova’nın Asya piyasaları uzmanı olduğu ve projeye büyük katkı sağladığı biliniyor.

SocialMedia.Market token dağıtımlarına başladı. Platformun tam teşekküllü olarak piyasaya sürülmesi ise sonbahar aylarını bulacak. Öte yandan şirket diğer blockchain şirketleriyle araştırma & geliştirme faaliyetlerine yönelik stratejik partnerlik anlaşmaları imzalamak için çalışmalarını sürdürüyor. Bu doğrultuda SM.M ekibi Native Video Box’a olası bir partner gözüyle bakıyor – her iki şirket de birbirine yakın piyasalarda çalışmalar yapıyor ve birbirini tamamlar nitelikte ürünler sunuyor. İki şirket el ele verip, giderek büyüyen sosyal medya marketing ve video reklamcılığı sektörlerinde fark yaratabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.