X

Dev Firma, XRP ve Chainlink’i Gözden Çıkardı mı?

Grayscale yüklü XRP ve LINK satışı yaptı.
21:12
31 Aralık 2020

20 milyar dolara yakın kripto para yatırımı bulunan Grayscale, önde gelen iki altcoin için kararını vermiş gibi gözüküyor. Ripple’a açılan dava sonrasında özellikle XRP’ye yönelik birçok kötü haber geldi ve önde gelen kripto para borsalarının önemli bir kısmı bunu platformlarından çıkardı. Grayscale’in XRP’nin yanı sıra Chainlink satışı da yapması, yatırımcıları şaşırttı.

Ripple’a Açılan Dava, Grayscale’i Etkiledi

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından Ripple ile şirketin üst düzey iki yöneticisine dava açıldı. Grayscale ise bir borsa olmadığı için delist seçeneğine sahip olmamasını başka şekilde telafi etti. Grayscale, XRP yatırımının önemli bir kısmını sattı ve kurumsal yatırımcının buna olan ilgisinin sert şekilde düştüğünü kanıtladı.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Aslında Grayscale’in yaptığı bu hamle ile kripto para borsalarının hamlesi arasında büyük bir fark var. Grayscale, birçok kurumsal yatırımcıya menkul kıymet satma iznine sahip. ABD tarafından onaylı bir şirket olan Grayscale’in buna rağmen XRP’yi delist etmesi ise durumun ne kadar ciddi olduğunu gösteriyor. SEC’nin tamamen regüle ettiği Grayscale, kurumsal yatırımcıların da artık XRP istemediğini gözler önüne serdi.

Grayscale Neden XRP Sattı?

XRP menkul kıymet ilan edilse bile SEC tarafından regüle edilen bir şirket olan Grayscale ve bunun akredite yatırımcıları XRP alıp satmaya devam edebilir. Ancak kimse bunun menkul kıymet ilan edilmesi durumunda yaşayacağı fiyat düşüşü riskini göze almak istemiyor. Grayscale’in 9 milyon dolarlık XRP satışı yapması ise bunun en büyük işaretlerinden birisi.

Grayscale sadece XRP değil bunun yanı sıra benzer söylentilerin hedefinde kalan Chainlink’i de (LINK) gözden çıkarmış olabilir. Grayscale aynı zamanda milyonlarca adet LINK satarak aslında önceden duyum almış olabileceği izlenimini yarattı. LINK hakkında da SEC’nin araştırmalara başladığı haberi gündemlerde dolaşsa da henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

LINK Tehlikeli Bir Yatırım Mı?

XRP fiyatı bu haberler ile son 7 gün içerisinde %40’a yakın değer kaybederken, Chainlink ise 14 günlük sürede sadece %16 düşüş yaşadı. Bu da birçok LINK yatırımcısının böyle bir duruma ihtimal vermediğini ve projeye güvenildiğini gösteriyor. LINK ile ilgili benzer bir haber gelmesi ise XRP’nin kaderinin yaşanmasına neden olacaktır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar