Dev Altcoin İçin Tarihi Gün! Geri Sayım Başladı! Saatlerinizi Ayarlayın!

Özet

  • Litecoin (LTC), blok ödülü yarılanması sürecine girdi ve bugün saat 18.52 civarında blok ödülünün 12.5 LTC'den 6.25 LTC'ye düşmesi bekleniyor.

  • Litecoin Blockchain'inin yaratıcısı Charlie Lee'ye göre bu süreç kripto paranın kitlesel benimsenmesini teşvik etmeyi amaçlıyor.

  • Her ne kadar piyasanın tepkisine bağlı olsa da uzun vadede blok ödülü yarılanmasının LTC fiyatını yükselmesi bekleniyor.

  • Piyasaya etkisi: Nötr
09:31
2 Ağustos 2023

Litecoin‘in (LTC) yaratıcısı Charlie Lee, Bitcoin‘den (BTC) esinlenerek blok ödülü yarılanması süreci de dahil olmak üzere en büyük kripto paranın Blockchain’in temel özelliklerini kendi kripto para projesine entegre etti. Blok ödülü yarılanması bir kripto paranın ihraç oranında programlanmış olan yüzde 50’lik düşüşü temsil eder ve her dört yılda bir gerçekleşecek şekilde tasarlanmıştır. Litecoin Blockchain’i şu anda üçüncü blok ödülü yarılanması için hazırlanıyor ve yarılanmanın bugün gerçekleşmesi bekleniyor.

Litecoin’in Büyük Blok Ödülü Yarılanmasına Artık Saatler Kaldı

Litecoinblockhalf.com’un sağladığı verilere göre Litecoin’in 2011’de piyasaya sürülmesinden bu yana gerçekleşecek olan üçüncü blok ödülü yarılanması bugün saat 18.52 civarında gerçekleşecek. Litecoin Blockchain’indeki blok ödülü yarılanmaları her 840 bininci işlem blokunda gerçekleşir ve her blokun oluşturulma süresi ortalama 2.5 dakikadır. Üçüncü blok ödülü yarılanmasıyla şu anda 12.5 LTC olan Litecoin Blockchain’indeki blok ödülü 6.25 LTC’ye düşerek Bitcoin Blockchain’inin blok ödülü ile eşitlenecek.

Kısa bir süre önce gerçekleştirilen bir Twitter Spaces’inde konuşan Lee, blok ödülü yarılanmalarının ağ güvenliğinden ödün vermeden bir kripto paranın kitlesel benimsenmesini teşvik etmeyi amaçladığını söyledi. Bitcoin gibi Litecoin de işlemleri işlemek ve ağın güvenliğini sağlamak için hesaplama kaynaklarını kullanan “madencilere” dayalı bir İş Kanıtı diğer bir deyişle Proof of Work (PoW) konsensüs mekanizmasını kullanmaktadır. Bu madencilerin değişken işlem ücretlerinden ve miktarı yaklaşık her dört yılda bir yüzde 50 oranında düşürülen LTC ile ödüllendirdikleri anlamına geliyor.

Litecoin için yapılan uzun vadeli plan, madencilere LTC ile yapılan blok ödülü ödemesinin zamanla öncelikli olarak işlem ücretleri yoluyla yapılmaya başlanması. Lee, “Buradaki fikir, zincir üzerinde yeterli kullanımın yeterli işlem ücreti yaratacağı. Bu işlem ücretleri, ağın güvenliğini sağlamaya yardımcı olmaya devam etmeleri için madencilere ödeme yapmak için yeterli olacaktır.” dedi.

Ancak buradaki asıl zorluk, ödemeleri kademeli olarak azaltırken madencileri motive etmek. Lee’ye göre bunun potansiyel sonuçlardan biri, daha az yeni kripto para üretildikçe arzdaki daha yavaş büyüme nedeniyle fiyatın artacağı. Lee, “Fiyat arz ve talebe göre belirlenir. Eğer arz tarafı yarı yarıya azalır ve talep aynı kalırsa, o zaman fiyatın yükselmesi gerekir.” dedi.

Blok Ödülü Yarılanmasının LTC Fiyatına Etkisi

Blok ödülü yarılanmasının LTC fiyatı üzerindeki etkisine de değinen Lee, piyasanın tepkisinin çok önemli olacağını öne sürerek “Bazen gerçekten çok fazla etkisi olmuyor. Her şey piyasanın blok ödülü yarılanmasına nasıl tepki vereceğine bağlı.” dedi.

Litecoin’in fiyatı blok ödülü yarılanması yılının ilk gününden bu yana yüzde 33 oranında artmış durumda ve piyasa analistleri bugünkü blok ödülü yarılanmasının ardından kısa-orta vadede yukarı yönde sert ataklar olmasını beklemiyorlar.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar