Çin’in Dijital Para Birimi Ne Zaman Piyasaya Sürülecek?

Özet

  • Bir Blockchain yatırımcısı Çin’in dijital para biriminin en geç 12 ay içinde piyasaya sürüleceğini dile getirdi.
13:00
20 Kasım 2019

Çinli bir Blockchain yatırımcısı Çin önümüzdeki altı ay ile bir yıl içerisinde yeni dijital para birimini “kesin olarak” piyasaya süreceğini dile getirdi.

20 Kasım’da CNBC’ye konuşan Blockchain odaklı risk sermayesi fonu Proof of Capital’in ortağı Edith Cheung, Çin’in dijital para birimi hakkında bazı açıklamalar yaptı.

“2020 Mayıs’ta Piyasaya Sürülebilir”

Cheung yaptığı açıklamalarda “Kesinlikle önümüzdeki altı ile on iki ay içinde piyasaya sürüleceğini düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Bilindiği gibi Çin uzun zamandır dijital yuan üzerinde çalışıyor. Ancak üst düzey hükümet yetkilileri bugüne dek bahsi geçen kripto para birimini ne zaman piyasaya süreceklerini açıklamamıştı.

Öte yandan Cheung yaptığı açıklamalarda yabancı güçlerin Çin’in bu adımına cevap vermek için hazır olması gerektiğini ifade etti. Çünkü Çin merkez bankası dijital para birimi ile dünya sahnesinde yer almaya hazırlanan ilk ülke konumunda yer alıyor. Cheung bu kapsamda yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

Gerçekten ABD’nin acele etmesi gerektiğini düşünüyorum. En azından dijital USD için güçlü bir düşünce ve politikaya sahip olmaları gerekiyor.

Bunun yanında Çin Merkez Bankasının Ödeme ve Anlaşmalar Departmanı Başkan Yardımcısı Mu Changchun geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda Çin’in dijital para biriminin beş yıl içinde hazır olacağını ifade etmişti.

Blockchain Beklentileri

Çin’de kripto para girişimleri Blockchain gelişmeleri ile aynı doğrultuda ilerliyor. Bu sebeple de Çin Blockchain ve kripto para ekosisteminde oldukça fazla dikkat çekiyor.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar