reklamı kapat

Çin’in Bu Köyünde Yaşayanların %60’ı Kripto Paralara Yatırım Yapıyor

Çin'in Wenzhou, Zhejiang bölgesindeki Yuedong köyü kripto paralara ve Blockchain teknolojisine olan ilgisiyle ön plana çıkıyor.
19:00
11 Mart 2019
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Çin’in Wenzhou, Zhejiang bölgesindeki Yuedong köyü sakinleri kripto para ve Blockchain teknolojisine gösterdikleri ilgiyle dikkatleri üzerlerine çekiyorlar. Yerel medya organı Weibo’ya göre Yuedong sakinlerinin yaklaşık %60’ı kripto paralar hakkında bilgi sahibi. Ayrıca köylülerin büyük bir çoğunluğunun da kripto paralara yatırım yaptığı iddia ediliyor.

Blockchain Köyü

Yuedong köyü Çin’de kripto paralara olan ilgisiyle tanınıyor. Öyle ki insanlar sosyal medya hesapları üzerinden “Blockchain Köyü” olarak adlandırdıkları bu küçük kasabanın dört bir yanından fotoğraflar paylaşmaya başladı. Bölgede faaliyet gösteren bir medya organının köşe yazarı lylian Teng de bu hikayeyi doğruladı.

lylian Teng köyün son zamanlarda popülerlik kazandığını ve kripto para yatırımcıları tarafından ziyaret edildiğini iddia etti. Elbette köyün kripto paralarla bu kadar yakından ilgilenmesinin özel bir nedeni var. Çin’in ilk kripto para borsalarından Btcchina’nın kurucu ortağı Yang Linke bu köyde doğmuştu. Bu nedenle Yuedong köyü Yang Linke’ye karşı büyük bir sevgi besliyor.

Kripto Paralar Resmedilmiş

Yuedong köyüyle ilgili en dikkat çekici detaylardan biri de köyün ortasından geçen nehrin etrafındaki korkulukların üzerine kripto para birimlerinin logolarının resmedilmesi. Bitcoin’i en erken benimseyenlerden biri olan Yang Linke, köylüleri kripto paraların geleceğinin oldukça parlak olacağına ikna etmeyi başarmış. lylian Teng’in raporuna göre Yuedong sakinlerinin %10’u Blockchain teknolojisine yönelik çalışmalar yürütüyor. Köyün dört bir yanına resmedilmiş kripto para logolarıyla ilgili bir fotoğraf paylaşan lylian Teng şunları kaydetti:

Yuedong köyünde Ancak Silikon Vadisi’nde görebileceğiniz şeyler yaşanıyor. Yuedong köyü sakinleri dünyada bir ilki gerçekleştiriyor.

Yang Linke köyün dört bir yanında BTC, ETH, ETC, BNB ve ONT gibi kripto para birimlerinin logolarının taşlara oyulduğunu açıkladı. Linke’ye göre 100 metre uzunluğundaki bu taş oymalar tamamen kripto para bağışlarıyla finanse edildi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.