Çin’den Bitcoin Madencilerine Yönelik Sürpriz Hamle

Ya'an şehri yönetiminden Bitcoin madencilerini sevindirecek haber!
18:00
28 Nisan 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Çin, şu an Bitcoin‘e(BTC) yönelik yerel borsalarda hala yasak uyguluyor olsa da ülkenin BTC madenciliği konusunda lider olduğu biliniyor. Çin içerisindeki BTC madencilerinin sahip oldukları toplam hash rate oranının %60’ın bile üzerinde olduğu biliniyor ve bu oldukça önemli bir durum.

Çin’in böyle bir yüzdeye ulaşmasının arkasındaki en büyük sebeplerden birisi ise Sichuan bölgesindeki elektrik tarifesi olarak biliniyor. Özellikle yağmurlu sezonda hidro-elektrik tesisleri sayesinde üretilen aşırı miktarda elektrik, dünyanın birçok yerine kıyasla çok daha uygun bir fiyat üzerinden satılıyor.

Çin, Madencilere Destek Olmaya Hazırlanıyor

Bunun yanı sıra Bitcoin madencilik donanımı üreticilerinin büyük bir kısmının Çin merkezli olması sektörü olumlu bir şekilde etkiliyor. Çin hükümetinin attığı son adım ise madenciler için her şeyi çok daha kolaylaştıracak gibi gözüküyor. Çin’in Sichuan bölgesinde yer alan Ya’an şehrinin yönetimi, aşırı enerjiyi verimli bir şekilde kullanmak için Bitcoin madencilerinden yardım talep etti.

Bu durum aslında Bitcoin madencileri için çok daha uygun elektrik ve daha fazla cihazın kullanılması anlamına geliyor. Çin ile ilgili bilgiler paylaşan cnLedger hesabı tarafından paylaşılan tweet ile de durum doğrulandı. Ya’an şehrinin elde ettiği fazla su kaynakları ile üretilen elektriği hem blockchain hem de kripto para şirketlerine destek için kullanmak istediği belirtiliyor.

Bunun özellikle Bitcoin Halving öncesi madencilere önemli destek sağlayabileceği düşünülüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar