X


Çin, Sessiz Sedasız Blockchain Tabanlı Para Birimine Geçebilir

08:02
25 Kasım 2016

Bitcoin ekosistemi içerisinde yer alan herkesin belki de hem fikir olduğu tek konu, Çin’in Bitcoin üzerindeki etkisidir. Yıllardır Çin merkezli her gelişme bitcoin fiyatının yukarı ve aşağı yönlü hareket etmesine sebep olmuştur. Bu konu o kadar belirgin bir hal almıştı ki ünlü çizgi dizi South Park’ta bile espiri konusu yapılmıştı.

9 Kasım’da Çin Merkez Bankası’nın (People’s Bank of China) resmi sitesinde yayınladığı bir iş ilanı blockchain ve bitcoin ekosisteminin sıkı takipçilerinin gözünden kaçmadı. İlana göre; banka bünyesinde çalıştırmak üzere altı kişiden oluşan blokzinciri (blockchain) uzmanları aranıyor. Dünyada bu konuda eğitimli yazılımcı sayısının çok az olduğunu belirtmemiz gerekiyor.

Bankanın başkanı Zhou Xiaochuan;

“Yıllardır nakit paranın yerine geçebilecek bir dijital para birimi üretmek için çalışma yürüttüklerini” belirtiyor.

Bildiğiniz üzere Blokzinciri teknolojisi, Çin Merkez Bankanın incelediği sistemler arasında yer alıyor. Banka, blokzincirini doğrudan kullanacağını henüz açıklamasa da verilen iş ilanı buna ilişkin güçlü deliller taşıyor. İlanda bankada dijital para birimleri alanında çalışacak altı yeni çalışana ihtiyaç duyulduğu ve bu konuda deneyime sahip olan başvuruların tercih sebebi olacağı belirtiliyor. Ayrıca büyük veri, kriptografi ve sistem tasarımı gibi alanlarda tecrübe sahibi olmak da aranan diğer kriterler arasında göze çarpıyor. Başvuruları kabul edilenlerin donanım ve yazılım geliştirme alanında çalışacağı ayrıca belirtiliyor.

Çin merkez bankası tarafından verilen bu iş ilanı, ulusal bazda dijital para birimi geliştirilmesi ile ilgili önemli bir adım olabilir. Zira geçtiğimiz günlerde buna benzer bir girişimin İsveç Merkez Bankası tarafından da araştırıldığını sizlere duyurmuştuk. Bununla birlikte geçtiğimiz Eylül ayında Çin Merkez Bankası başkan yardımcısı Fan Yifei, Bloomberg için yazdığı bir köşe yazısında devlet tarafından oluşturulacak bir dijital para birimi ve böyle bir sistemin getirilerinden bahsetmişti. Fan’a göre dijital para birimi oluşturulması ile işletim ücretleri azalacak, etkinlik artacak ve yeni uygulamalar geliştirilebilecek. 

Bankanın başkanı olan Zhou Xiaochuan ise Şubat ayında yapılan bir röportajda, ulusal dijital para biriminin uzun vadede nakit parayı tamamen ortadan kaldıracağına vurgu yapmıştı. Çin ulusal para birimi olan Yuan’ın blockchain’e taşınması fikri hayal olmaktan çıkıyor olabilir. Bankanın, Bitcoin’in arkasında yatan blokzinciri teknolojisini kullanarak ülkedeki para akışını yönetmek ve para arzını kontrol etmek istediği belirtiyor.

“Kağıt para önceki neslin para birimiydi. Kağıt paranın daha iyi güvenlik ve daha az masraf sunan yeni ürün ve teknolojilerle değiştirilmesi artık kaçınılmaz.”

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar