X


Çin, Kripto Para Madencilerini Köşeye Sıkıştırmaya Devam Ediyor

Çin'de kripto para madencilik operasyonlarına karşı baskı sürüyor.
13:11
19 Eylül 2021
Çin, Kripto Para Madencilerini Köşeye Sıkıştırmaya Devam Ediyor

Çin‘in kripto para madenciliğine olan baskısı hız kesmeden devam ediyor. Hebei şehri, Çin’de dijital para birimi blok ödül madenciliğini çökerten en son bölge oldu.

Çin, Kripto Para Madencilerini Köşeye Sıkıştırmaya Devam Ediyor

Çin merkezli merkezi internet düzenleyicisi Cyberspace, Çin’in karbon nötr olma hedefine karşı geldiklerini belirterek madencileri hedef alan özel bir kampanya başlattı.

Çin, son aylarda blok ödül madenciliğine karşı çabalarını artırmaya devam ediyor. Sichuan, Xinjiang ve Yunnan gibi madencilik cenneti olan bazı şehirler, madencileri Çin’den çıkarmak için büyük adımlar attı ve bu da madencilerin sistemlerini toplayıp başka ülkelere taşınmalarına yol açtı.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Ortaya çıkan haberlere göre, Çin’in Hebei şehrinin de bu çoğunluğa katıldığı bildirildi.

Kuzey Çin’de bulunan ve başkent Pekin ile sınır komşusu olan Hebei’deki Cyberspace Administration, madencileri kovmak için çevresel ve finansal endişeleri dile getirdi. Devlete ait şirketlere ve devlet kurumlarına, bu tür faaliyetlerin gizlice yürütülmediğinden emin olmak için sistemlerini denetlemelerini emretti.

Reuters tarafından bildirildiği üzere, mali düzenleyiciler ve internet servis sağlayıcıları madencileri damgalamak için denetlemeleri sıkılaştırması gerekiyor. Buna halktan ve ihbarcılardan gelen raporların toplanmasının hızlandırılması da dahil. Tedbirleri hayata geçirmeleri için Eylül ayı sonuna kadar süre verilirken, yetkililer Ekim ayından itibaren madencilikten yakalananların buna göre cezalandırılacağını açıkladı.

Kripto Madenciliği Büyük Miktarda Enerji Tüketiyor

Cyberspace Administration bu hafta yaptığı açıklamada, “Kripto para madenciliği, Çin’in karbon nötr zirve hedeflerine aykırı olan büyük miktarda enerji tüketiyor” dedi.

Dijital para birimlerinin kontrol edilmediği takdirde Hebei ve Çin üzerindeki etkisinden bahseden Cyberspace şu açıklamalarda bulundu:

“Bu değişimi ve hareket ülkenin finansal düzenini oldukça rahatsız ediyor ve finansal açıdan büyük bir risk taşıyor. Yayılması ve yayılması ekonomik ve sosyal kalkınma ve doğrudan ulusal güvenliği tehdit ediyor”

Çin’in kripto para madenciliği ile ilgili denetlemeleri bunlarla sınırlı değil. Bloomberg’e göre, hükümet şimdi kendilerini araştırma kurumları ve veri merkezleri olarak gizleyen madencileri hedef alıyor. Anonimlik talep eden kaynaklara atıfta bulunarak, çıkış, önümüzdeki kış sezonu için ülkenin güç kaynağına ilişkin endişelerin, yenilenen aciliyetin nedenlerinden biri olduğunu ortaya koydu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar