X


Çin Haberi Sonrasında Piyasada Son Durum: BTC, ETH ve XRP Toparlanıyor

Dün Çin’den gelen haberlerin sonrasında kripto para piyasası yeniden aşağı yönlü bir grafik çizdi. Ancak toparlanmalar olduğu görülüyor.
08:55
25 Eylül 2021

Kripto para birimleri art arda gelen üç haberin etkisi ile birlikte geçtiğimiz hafta içinde bir süre düştükten sonra bu haberlerin etkisi Perşembe günü dağıldı ve bir yükseliş trendi başladı. Ama Çin yükseliş ivmesinin devam etmesine izin vermedi ve bir kez daha Bitcoin ile ilgili negatif açıklama yaparak fiyatı aşağıya çekti.

Çin Haberi ve Bitcoin Fiyatı

Çin, dün yaptığı açıklama ile geleneksel para birimleri ile kripto para birimleri arasında gerçekleşen tüm finansal işlemleri yasadışı ilan etti. Bu haberi ardından Bitcoin fiyatı ciddi bir tepki verdi ve fiyat hızlı bir şekilde 45.000 dolar seviyelerinden 40.000 dolar seviyelerine iğne attı.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Her ne kadar habere anlık hızlı tepki verilmiş olsa da BTC bu sefer daha hızlı toparladı ve fiyat yazının kaleme alındığı an itibari ile 42.600 dolardan işlem görüyor. Çin’in yaptığı açıklamalar ile birlikte BTC fiyatı sürekli baskılanıyor ve aslında Çin’in baskısı 10 yıldır devam ediyor.

Dolayısıyla her Çin haberi ile birlikte fiyat gerilese de, yine her haber ile birlikte etkinin de azaldığı görülüyor. Uzman isimlerin yaptığı açıklamalara göre bir süre sonra kripto para piyasasında Çin etkisi diye bir durum kalmayacak.

Altcoin fiyatları

Bitcoin’in her keskin düşüşünde olduğu gibi altcoin fiyatları da Çin haberine tepki verdi. Piyasa hacmi bakımından en büyük altcoin olan Ethereum son 24 saat içinde yaklaşık olarak %4 değer kaybederken Ripple’ın da (XRP) %3 gerilediği görülüyor.

Yazının kaleme alındığı an itibari ile ETH fiyatı 2.930 dolardan işlem görürken XRP, 0,95 dolardan işlem görüyor.

Pek çok analist, artık kripto para piyasasında Çin’in etkisinin kalmadığını ve bu sebeple Ekim-Kasım aylarında gerçekleşmesi beklenen büyük rallinin önünde hiçbir engel olmadığını düşünüyor.

Ancak yine de yatırımcıların kendi araştırmalarını yaparak ve risk kontrolü içinde yatırım yapmalarında büyük fayda bulunuyor.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar