X


Çin, Binlerce Bitcoin Madencilik Cihazına El Koydu!

Çinli yetkililer 7.000'e yakın kripto para madencilik cihazına el koydu.
13:09
24 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Çin geçtiğimiz aylarda yerli kripto para borsalarına uyguladığı yasaklar ve bazılarının kapatılması yönünde kararlar almasından sonra bu sefer de gözünü yerli Bitcoin (BTC) madencilerine dikti.

Çin’in Baskıları Artıyor

Cointelegraph‘ın yayımladığı bir habere göre, yasa dışı elektrik tüketimi nedeniyle 7.000 kripto para madencilik donanımına el konuldu. Çin’in Tangshan şehrinde gerçekleşen olayda, elektrik idaresi ve polis tarafından ortak bir operasyon yapıldı. Toplamda 70.000’e yakın ev ve 3.000’e yakın dükkan didik didik arandı. Elektrik firması çalışanlarının belirlediği şüpheli bölgeleri gezen polis, 6.900 adet Bitcoin madencilik cihazı ve 52 yüksek voltaj dönüştürme aletine el koydu.

Aslında soruşturmanın kökeni 2019 yılının ortalarına dayanmakta ve her şey elektrik firmasının küçük bir köyden bir şehir kadar elektrik kullanımı rapor etmesinden sonra başladı. Soruşturmanın genişletilmesi sonucunda elektrik miktarının hem gece hem gündüz değişmediğini gören elektrik firması yetkilileri, bunun madencilik olabileceğini düşünmeye başladı.

ASIC cihazlarını 7/24 açık bırakan madenciler, bunun normal bir ailenin kullandığı elektrikten ortalama 40 kat daha fazla elektrik harcadığının ya farkına varmadı ya da umursamadı.

Yakalanan madenciler ve el konulan bir servet değerindeki madencilik cihazları için son kararın ne olacağı ise henüz kesinleşmedi. Asya’nın süper güçlerinden birisi olarak görülen Çin bunun yanı sıra kendi dijital para biriminin gelişiminde de ciddi bir ilerleme kat etti. Çin MB yetkilileri yakın zamanda bunun Bitcoin’e benzemeyeceğinin de altını çizdi. 

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar