X


Chainalysis: Avrupalı Kurumsal Yatırımcılar, Merkeziyetsiz Finansa Yöneliyor

Chainalysis'e göre, son bir yıldır Avrupalı kurumsal yatırımcılar, merkeziyetsiz finansa (DeFi) yöneliyor.
20:30
29 Eylül 2021

Kripto analitik firması Chainalysis’in son raporuna göre, Orta, Kuzey ve Batı Avrupa bölgesi (CNWE), merkezi olmayan finansın yaygınlaşması sayesinde dünyanın en büyük kripto para ekonomisi haline geldi.

CNWE, İkinci Sıradan Birinci Sıraya Yükseliyor

Rapora göre CNWE kripto para ekosisteminde,  son 12 aydaki tüm küresel faaliyetin %25’ini üstlenmiş durumda. Araştırmacılar, “geçen yıl ikinci sırada yer alan CNWE’nin en üst sıraya yerleşmesinin, Temmuz 2020’de başlayan muazzam büyümenin bir sonucu olduğunu” söylüyor. Chainalysis’e göre, gittikçe daha büyük kurumların DeFi‘a yönelmesi, merkeziyetsiz finansı daha da ilgi çekici kılıyor.

CNWE’nin işlem hacmi, en çok DeFi protokollerinde olmak üzere, tüm kripto para birimi hizmet türlerinde önemli ölçüde arttı. Kurumsal boyuttaki işlemlerin değeri Temmuz 2020’de 1,4 milyar dolar iken, Haziran 2021’de 46,3 milyar dolara çıktı. Son 12 ayda, kurumsal boyuttaki büyük transferlerin çoğunluğunun DeFi platformlarına gerçekleştiğini ifade eden araştırmacılar, bu protokoller arasında da en çok Uniswap’ın öne çıktığını söylüyor. Veriler, işlem hacmi bakımından CNWE ülkeleri arasında, İngiltere’nin ön plana çıktığını gösteriyor. Bunun yanı sıra Fransa, Almanya, Hollanda ve İsviçre de, ilk beşi tamamlıyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

CNWE’de ETH, İşlem Hacmi Bakımından BTC’yi geride Bırakıyor

Ethereum (ETH) ve Wrapped Ethereum (WETH), neredeyse her CNWE ülkesinde en popüler kripto para birimleri haline gelerek Bitcoin’i geride bıraktı. İngiltere’de Bitcoin işlemleri, tüm kripto para birimi işlemlerinin %27’sini oluştururken ETH ve WETH ise tüm işlemlerin %40’ını oluşturuyor.

Genel olarak ülkelerin faaliyet dağılımı arasında küçük farklılıklar olsa da, CNWE’nin dünyanın en büyük kripto para piyasası haline geldiği net bir şekilde ortada.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar