X


CFTC Başkanın’dan Bitcoin Madenciliği Hakkında Çarpıcı Açıklamalar!

ABD Ticaret Komisyonu başkanı düzenlenen sürdürülebilirlik zirvesinde Bitcoin madenciliği hakkında çeşitli iddialarda bulundu.
19:00
19 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) başkanı Rostin Behnam, 18 Mayıs tarihinde düzenlenen POLITICO’nun Sürdürülebilirlik Zirvesi’nde Bitcoin (BTC) ve Bitcoin madenciliği hakkındaki görüşlerini bildirdi.

Yüksek Enerji Kullanımı

Sürdürülebilirlik Zirvesinde konuşma yapan üst düzey yönetici, Bitcoin madenciliği modelinin ne çevre dostu ne de sürdürülebilir olduğunu ifade ederek, BTC’nin ekonomik kazancının üretiminde harcanan devasa enerji kullanımı tarafından gölgelendiğini iddia etti.

CFTC başkanı Rostin Behnam açıklamalarında bu ifadelere yer verdi:

“Bitcoin madenciliğinde üretim esnasında harcanan enerji ile dijital varlıklarda gördüğümüz ekonomik kazanç arasında açık bir sapma var. Bu zamanla yeniden dengelenebilir ancak şu anda açıkça çarpık durumda.”

Öte yandan Rostin Benham, dijital varlıkların ortaya çıkmasıyla birlikte oluşan bu yeni sektörün düzenlenmesinin birinci öncelikleri olarak gördüğünü öne sürdü.

Bununla birlikte Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) kripto para birimlerine yönelik yasayı kabul etmesi durumunda, CFTC’nin dijital varlıkları düzenleme alanında yetki almasının yüksek bir ihtimal olduğunu ifade ediyor.

PoS’a Yönelim

Yanı sıra Rostin Behnam “Proof-of-Stake (PoS)” mekanizmasını dinleyicilerine lanse etmeye devam etti. Ayrıca Bitcoin geliştiricilerinin, “Proof of work (POW)”modelinden bir geçişi düşünmeye başlamanın zamanının geldiğini öne sürdü.

Rostin Behnam açıklamalarına devam ederek bu ifadeleri kullandı:

“’Proof-of-work’ ve ‘proof-of-stake’ bu terimlere aşina olabilirsiniz, bunlar başlıca kripto para madenciliği yöntemleridir. Şunu belirtmeliyim ki “Proof-of-work”, prof-of-stake’den”çok daha fazla enerji tüketiyor bu sebepten ötürü kodlayıcıların birçok kısmı “prof-of-stake’e” doğru yönelmiş durumda.”

Bunlara ek olarak Rostin Behnam, bir kripto para biriminin üretim aşamasında ne kadar enerji tükettiğine dair açıklamaların yapılması yönünde düzenlemeler gerektiğini ifade ediyor.Bu durumun yatırımcıların daha iyi çevresel teşviklere sahip kripto para birimlerini seçmelerinde önemli rol oynayacağını ve sektörün PoS ağlarına yönelmesinde etkili olacağını belirtti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar