f CBDC İşlemlerinde Sınırlama: Kolombiya Merkez Bankası'nın Önerisi › COINTURK

CBDC İşlemlerinde Sınırlama: Kolombiya Merkez Bankası’nın Önerisi

Özet

  • Kolombiya Merkez Bankası merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çıkarıp çıkarmamak konusunda karar vermemiş olsa da, CBDC işlemlerine sınırlama getirmenin faydalarını görüyor.

  • Banka, düşük limitli CBDC tasarımının siber saldırıları engelleyerek kullanıcı güvenliğini artırabileceğini aynı zamanda farklı gizlilik ve şeffaflık seviyelerini dengelemek için düzenleyicilere esneklik sağlayabileceğini belirtti.

  • Kolombiya Merkez Bankası, CBDC sınırlarının ayrıca ticari bankaların rekabetini etkileyebileceğini ve CBDC'nin nakit benzeri alternatif olarak tercih edilen bir seçenek olabileceğini vurguluyor. Diğer ülkelerde de CBDC işlemlerinde sınırların tartışıldığı görülüyor.

  • Piyasaya Etkisi: Nötr
21:30
17 Ağustos 2023

Kolombiya Merkez Bankası henüz bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) ihraç edip etmemeye karar vermedi ancak CBDC işlemlerine sınır koymanın bir dizi fayda sağlayabileceğine inanıyor. Kolombiya Banco de la República, “Perakende CBDC İhracının Beklenen Makroekonomik Etkileri” başlıklı son CBDC çalışmasında perakende CBDC’nin potansiyel tanıtımının önemli bir makroekonomik risk oluşturmadığı sonucuna vardı.

CBDC İçin Farklı Bir Düzenleme Şart

CBDC ile ilgili olası tehditleri azaltmak için Kolombiya Merkez Bankası dijital para birimi için elde tutma ve harcama limitleri belirlenmesini tavsiye etti. Düzenleyiciye göre böyle bir CBDC tasarımı, CBDC tutma limitleri kullanıcıları bakiyelerini veya işlemlerini hedef alan siber saldırılardan koruyabileceğinden fonların güvenliğini artıracaktır. Perakende CBDC varlıkları için limitler belirlemek, düzenleyicilerin çeşitli limit kademeleri sunarak gizlilik ve şeffaflık arasındaki limitleri ele almasına da olanak sağlayabilir.

Örneğin, Kolombiya Merkez Bankası işlem verilerine yüksek değer veren kişiler için küçük tutma limitleri ve yüksek düzeyde gizlilik içeren dijital cüzdanlar sunabilir. Öte yandan daha fazla veri ifşa etme konusunda rahat olanlar yüksek tutma limitlerini ve daha düşük gizlilik seviyelerini tercih edebilirler. Merkez bankası ayrıca CBDC limitlerinin ticari bankalar için faydalı olabileceğini çünkü banka hesaplarıyla rekabet halinde bir değer deposu olarak perakende CBDC’ye olan talebi azaltacağını belirtti.

“CBDC’nin uygulamaya konması diğer nakit benzeri araçların riskten kaçınan bazı sahipleri için cazip bir alternatif olabilir” denilen çalışmada bunun devlet tahvilleri, finansman bonoları ve vadeli mevduat sertifikalarına olan talebi etkileyebileceği belirtiliyor.

Varlıklara Sınırlama Getirilmeli

CBDC’nin küresel gelişimini yakından izleyen ve inceleyen Kolombiya Merkez Bankası, ülkesinin böyle bir dijital para birimine ihtiyacı olup olmadığı konusunda hala kararsız.

“Perakende bir CBDC çıkarma kararı, bunun uygulanabilir olması için gereken ağ dışsallıklarını yaratmaya yetecek çekirdek bir kullanıcı grubu oluşturmak için yeterli arzu edilen özelliklere sahip olması gerektiği gerçeğini de dikkate almalıdır.”

Bir dizi başka küresel yargı alanı ve kuruluş da CBDC tutma ve harcama konusunda sınırlar belirlemeyi düşünüyor.

Temmuz ayında Birleşik Krallık’ın UK Finance gibi büyük finans ticaret organları hükümetin kullanıcıların dijital pound varlıklarını 3.000 İngiliz poundu (3.800 dolar) ile 5.000 pound (6.400 dolar) arasında sınırlaması gerektiğini savundu. UK Finance’e göre kripto varlıklarında birey başına 20.000 pound (25.600 dolar) gibi daha yüksek bir sınır, banka işlemlerini veya bankalarla mevduat rekabetini kolaylaştırarak geleneksel bankacılık sistemini istikrarsızlaştırabilir.

2020 yılında Avrupa Merkez Bankası’nın piyasa altyapısı ve ödemeler genel müdürü Ulrich Bindseil, kişi başına 3.000 avroluk (3.271 dolar) bir dijital avro tutma limitinin benimsenmesini önerdi.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI