X


CBDC Çalışmaları, Kripto Yasaklarıyla Tanınan O Ülkede Hızlanıyor

Birçok ülke CBDC çalışmalarına hız vermişken Japonya bu konuda hantal kalıyor. Peki Dijital Japon Yeni ne zaman çıkacak?
22:38
5 Temmuz 2021

Geçtiğimiz günlerde Binance ve lisansız hizmet veren bazı borsaları ülkeden kovma girişiminde bulunan Japonya başladığı CBDC çalışmasına hız kazandırıyor. Gelecek yıl Dijital Japon Yeni konusunda ne gibi adımlar atılacak? Proje şu an nasıl ilerliyor? İşte Japonya CBDC çalışması hakkında tüm detaylar.

Dijital Japon Yeni Çalışmaları Hız Kazandı

Çin gibi ülkeler dijital yerel para birimi konusunda son derece radikal ve hızlı adımlar atarken bazıları bu konuda geride kalmayı tercih ediyor. İngiltere ve Japonya gibi güçlü ekonomiler CBDC çalışmalarını acil ihtiyaç olmadığı kanısıyla yavaşlatıyor. Bunun diğer sebebi ise bu konuda daha fazla ülkenin çalışma yaparak tecrübe edinmesi ve bu tecrübelerden yararlanılması olarak gösteriliyor.

Reuter’a verdiği demeçte bir Japon Milletvekili CBDC çalışmalarının önümüzdeki yıl sonunda daha da netleşeceğini söyledi. Liberal Demokrat Parti aynı zamanda iktidar da bulunuyor. Partinin dijital para birimi başkanı Hideki Murai gelecek yıl CBDC konusunda ülkesinin daha somut adımlar atacağını savunuyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bu somut adımlardan ne kastediliyor? Japonya Merkez Bankasının (BOJ) mevduat sahibi vatandaşlarla arasındaki mali işlemleri Dijital Japon Yeni ile yapması buna en büyük örnek olarak gösteriliyor. Murai aynı zamanda CBDC’nin işlevi ve diğer detaylarıyla ilgili tasarımsal detayların da yakın zamanda tartışılmaya başlanacağını söyledi.

Dijital Japon Yeni Ne Zaman Çıkacak?

Japonya bu konuya 2020 yılının Nisan ayında eğilmeye başladı. Düşük enflasyon oranı ve ülkedeki vatandaşların neredeyse tamamının aktif şekilde dijital bankacılık işlemlerini kullanıyor olması Japonya’ya bu konuda ağır hareket etme imkanı tanıyor.

Ülkedeki ticari bankalar iş hacimlerini artırabilmek için hükümetin CBDC çalışmalarını hızlandırmasını istiyor. Çevrimiçi ödeme seçenekleri her ne kadar yaygın da olsa ticari bankalar bu noktada ciddi bir pay almıyor.

Murai yaptığı açıklamada Dijital Yuan çalışmalarına da değiniyor. Güvenli liman olarak kabul edilen Japon Yeni’nin kendini koruyabilmesi için Çin’in CBDC konusunda öne geçmesi gerektiğini savunuyor ve diğer CBDC’ler ile uyumlu çalışan bir Japon Yeni’ne inandıklarını söylüyor.

Dünyada CBDC Çalışmaları

Hindistan, Filipinler ve Endonezya dijital itibari para birimi konusunda İngiltere, Avrupa ve Japonya’dan daha hızlı hareket ediyor. Bölgede istisna olarak Fransa ve İsviçre CBDC çalışmalarına başlamıştı. Bu değişimi bir fırsat olarak gören ülkeler hem tasarruf hem de küresel ölçekte Pazar payı yakalayabilmek için CBDC’nin gerekliliğine inanıyor.

Yukarıdaki grafikte küresel ölçekte hangi ülkenin ne aşamada olduğunu görüyorsunuz. Türkiye CBDC konusunda çalıştığını açıklamıştı. Siyahla boyanan çok az sayıda ülke bulunuyor, bunlar CBDC’yi reddeden ülkelerdir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar