Bu Şirket, Yaşanan Kripto Hack’i Sonrası Güvenlik Sistemini Geliştiriyor!

Bitcoin düşüşü, Ethereum Merge beklentisi gibi olayların gündemde olduğu şu son dönemde bazı şirketler de güvenlik sıkıntısı yaşıyor.
12:35
7 Eylül 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kyber Network, yaşadığı front end kaynaklı sıkıntının ardından bir güncelleme yayınladı. Ay sonuna kadar bir olay raporu da kullanıcılar için yayınlanmış olacak.

Kyber Network, Eylül 2022’nin başlarında yaşadığı front end kaynaklı sıkıntıya ilişkin bir güncelleme yaptı. Ekip, 6 Eylül’de Twitter’da bir güncelleme yayınlayarak saldırıya bağlı tüm aksaklıkların iki gün önce giderildiğini söyledi. Ayrıca, sistemlerin ve işlemlerin kapsamlı bir incelemesini yapmak için ortaklar ve güvenlik uzmanları birlikte çalışıyor.

Kyber Network’ten Telafi

Kyber Network ayrıca, etkilenen yalnızca iki cüzdan olduğunu ve bunlardan birinin fonlar aracılığıyla tamamen tazmin edildiğini söyledi. Etkilenen diğer cüzdan ise olaylar yaşanırken herhangi bir kayba uğramadan önce işlem onayını iptal etmişti.

Saldırı yönteminin tam olarak ne olduğu konusunda Kyber Network, saldırının kaynağının Google etiket yöneticisi olmadığını doğruladı. Kötü niyetli komut dosyasının başka bir yolla kullanıcılara gönderildiğini vurgulayan ekip bu noktada daha fazla açıklama yapamayacağını söyledi.

Ayrıca akıllı sözleşmelerin ve API’nin güvende olduğu vurgulandı. Bu, Kyber Network’ün tarihindeki ilk olay ve ekip gelecekte bunların yaşanmaması adına kullanıcılardan teşvik ve destek istedi.

Binance Kyber’in Yardımına Koştu

Kyber Network, hack olayından kaynaklanan hasarı sınırlamak için alandaki diğer şirketlerle de çalışıyor. Binance, olaya karışan iki bilgisayar korsanını tespit etti ve Kyber’e bilgi verdi.

Binance, şimdiye kadar sık sık hack olaylarıyla bağlantılı fonların dondurulmasına yardımcı oldu. Borsa zaman zaman bazı eleştiriler alsa dahi, bazı kullanıcılar onu piyasanın abisi olarak adlandırdı. Ancak, saldırılardan kaynaklanan kayıpları önlediği ve yardım ettiği için büyük ölçüde takdir edildi.

Kyber Adımlar Atıyor

Kripto piyasası da saldırılara maruz kalıyor. Bu nedenle ekiplerin kayıpları önlemek için güvenliğe odaklanması gerekiyor. KyberSwap ekibi, soruşturmalar sonuçlandığında bir olay raporu sunacak. Bu raporun ay sonunda hazır olması bekleniyor.

Geleceğe yönelik olarak ekip, web sitesini her saat taramak için gelişmiş bir izleme sistemi geliştiriyor. Bu sistem şüpheli bir durum olması halinde ekibi uyaracak. Ayrıca kullanıcıların istedikleri zaman görüntüleyebilecekleri bir durum sayfası ve güvenlik durumu kontrolleri de olacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar