Bu NFT Tam 4.5 Milyon Dolar Değerinde! Peki Hangi Projeye Ait?

NFT' projeleri ihtişamlı günlerinden uzak olsalar bile bazı projeler hali hazırda çok büyük hacimler elde etmeye devam ediyorlar.
22:00
29 Eylül 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

NFT piyasası, kripto piyasası ayı döneminin bitmemesine bağlı olarak son dönemde güçlü bir darbe aldı. Ancak yatırımcıların gözünde tüm koleksiyonlar gözden düşmüş değil. CryptoPunks ve Bored Ape Yacht Club gibi önemli koleksiyonlar yüksek taban fiyatlarını korumaya devam ediyor. Toplam NFT işlem hacminin %90’dan fazla düştüğü ayı piyasası sırasında bile, piyasada hala büyük satışlar kaydediliyor.

CryptoPunk NFT 4,5 Milyon Dolara Satıldı

Çarşamba günü, CryptoPunk cephesinde 2924 numaralı NFT’nin satışı gerçekleşti ve bu günün tek satışıydı. Bu satış toplam 3.300 ETH değerindeydi ve bu da yaklaşık 4,5 milyon dolarlık bir fiyata karşılık geliyordu. Satışın, NFT alanının ilgide bir düşüş gördüğü zamanda gerçekleşmesi önemli oldu.

İlginç bir şekilde, “seedphrase” olarak bilinen CryptoPunk NFT’nin satıcısı bu NFT’yi yaklaşık 72.000 dolar (150 ETH) karşılığında satın almıştı. Satıcı, NFT’yi 3.300 ETH’ye satarak ilk yatırımından %2.200 gibi önemli bir kazanç elde etmiş oldu.

Bu satış aynı zamanda koleksiyon için en büyük ETH NFT satışlarından biri olarak dikkat çekti. CryptoPunk NFT koleksiyonu, korkunç derecede büyük fiyatların olduğu satışlarla biliniyor ve geçmişte bazı büyük satışlar da oldu. Özellikle de tek bir CryptoPunk NFT’nin 8.000 ETH’ye, yani 23 milyon dolardan fazla bir fiyata satılabildiği boğa piyasası sırasında bu gerçekleşmişti.

CryptoPunk #2924, 10.000 koleksiyonun tamamındaki en nadir NFT’lerden biriydi. Bored Ape NFT ise daha önce 2022 yılı boyunca en yükseği 5.500 ETH (17,06 milyon dolar) olmak üzere yüksek teklifler almıştı, ancak bunların hiçbiri kabul edilmemişti ve daha sonra geri çekilmişti.

Ayı Bitecek Mi?

CryptoPunk NFT gibi büyük satışlarla bile, NFT dünyası eski ihtişamına dönmekten hala çok uzak görünüyor. Örneğin, günlük NFT işlem hacmi Ocak ayında toplam 1,07 milyar dolara ulaşmıştı. Çarşamba günü itibariyle, toplam günlük işlem hacmi 36 milyon doların altındaydı.

Şu anda bile, piyasaya sürülen yeni NFT koleksiyonlarının sıklığı azaldı. Mart ayında, tek bir günde piyasaya sürülen yeni NFT koleksiyonları 1240 ile zirveye ulaşırken, bu metrik şu anda 900’ün altında seyrediyor.

Aynı şekilde, NFT’lerle etkileşime giren yeni cüzdanların sayısı da önemli ölçüde düştü. Eylül ayının başlarında kaydedilen 30 binin üzerindeki sayıya kıyasla 9,1 bin olarak gerçekleşti. Bununla birlikte, NFT’ler hala kripto piyasasında yoğun bir şekilde yer almakta.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatiliteye sahip olmaları dolayısı ile risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar