X


BTC İçin Önemli Bir Gün: Taproot Güncellemesi ve Rekor Sayıda İşlem Barındıran Blok

Bugün Bitcoin tarihinde önemli olabilecek iki olay yaşandı: Rekor sayıda işlem barındıran bir blok çıkarıldı ve Taproot güncellemesi kilitlendi.
17:17
12 Haziran 2021

Blockchain ve kripto para birimleri ile ilgili paylaşımlarda bulunan Çinli gazeteci Colin Wu, bugün yaptığı bir paylaşım ile Bitcoin’in tarihinde bir rekorun daha kırıldığını ifade etti.

Rekor Sayıda BTC İşlemi

Colin Wu, 12 Haziran’da yani bugün çıkarılan 687249 numaralı Bitcoin (BTC) bloğunun rekor sayıda BTC işlemi içerdiğini açıkladı. Yapılan açıklamalara göre bu blokta 4.075 adet BTC işlemi bulunuyor.

Bu noktada bir blok başına düşen ortalama Bitcoin işlem sayısının yaklaşık olarak 1.609 seviyesinde olduğunu belirtmek gerekiyor. Dolayısıyla 687249. blokta bahsi geçen ortalamanın yaklaşık olarak 4 katı işlem bulunuyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Öte yandan Wu, bu ani yükselişin Çin hükümetinin bu hafta Bitcoin madencilerine uyguladığı kısıtlama önlemleri ve Bitcoin blok üretiminin yavaşladığını gösteren Bitcoin hash oranındaki büyük düşüşle ilgili olduğuna inanıyor.

Wu konuyla ilgili yaptığı paylaşımda, “OKLINK’e göre, 4.075 işlem içeren Bitcoin bloğu 687249 bugün ortaya çıktı. Bir bloğun bu kadar yüksek sayıda işlem içermesi tarihte ender görülen bir durumdur. Bunun nedeni, Çin’in madenciliği kısıtlaması ve hash oranındaki düşüşün daha yavaş blok üretimi ile sonuçlanmasıdır.” sözlerini kullandı.

Bitcoin Taproot Güncellemesi

Birkaç yıllık bir geliştirmenin ürünü olan ve uzun zamandır beklenen Taproot güncellemesi bugün kilitlendi. Taproot güncellemesi bir oylama aşamasındaydı ve bugün elde edilen bilgilere göre oylama bugün tamamlandı. Yapılan açıklamalarda güncellemenin Kasım ayında etkinleştirileceği ifade ediliyor.

Bu yükseltme, çok basit bir ifadeyle, bir dizi imzayı tek bir imza ile özetlemek için bir tür ana anahtarın oluşturulmasına izin veriyor. Taproot, şu anda ağda uygulanan ECDSA’ya alternatif bir imza yöntemi olan Schnorr kriptografik imzalarını entegre eden bir Bitcoin soft fork’u olarak tanımlanabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar