X


BTC, ETH, XRP, LINK ve LTC: Muazzam Bir Hafta Geride Kaldı, Sırada Ne Var?

Kripto para birimleri muhteşem bir hafta geçirdi. 1 haftalık kazançlara göz atalım.
07:44
23 Kasım 2020

Geride bıraktığımız hafta Bitcoin ve kripto para birimleri için çok iyi geçti. Gerçek bir boğa piyasasının içinde bulunan kripto para birimleri çok iyi kazançlar elde etti. Geçtiğimiz haftaya 15.955 dolardan başlayan lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), hafta içinde 18.900 doları gördü ve haftayı 18.370 dolardan kapattı.

Bitcoin Fiyatı ve Piyasa Etkisi

Bitcoin’in geçtiğimiz hafta içinde 18.900 dolar ile 2020 yılının rekorunu kırması ve tüm zamanlar rekoruna çok yaklaşması ile altcoin piyasası da canlandı. Daha önce de dile getirdiğimiz gibi piyasa hacmi bakımından en büyük altcoin olan Ethereum (ETH), genellikle BTC fiyatını takip ediyor. Dolayısıyla geçtiğimiz hafta ETH da artışa geçti ve çok önemli bir psikolojik seviye olan 500 dolar barajını kırmayı başardı.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Öte yandan Ethereum’un da altcoin piyasasını yönettiği düşünülüyor. Ethereum’un bu başarısının hemen arkasından piyasa hacmi bakımından ilk onda yer alan kripto para birimlerinin gözle görülür artış sergilemesi de bunun kanıtı niteliğinde değerlendirilebilir.

Bunlarla birlikte BTC’nin yükselişe geçmesi ile bazı önemli kuruluşlar da geri adım atmaya başladı. Örneğin; geçtiğimiz zamanlarda Bitcoin ile ilgili negatif açıklamalarda bulunan ve Amerika’nın en büyük bankaları arasında yer alan JP Morgan Chase, son zamanlarda BTC ile ilgili fikrini değiştiriyor gibi görünüyor.

Banka yaptığı son açıklamalar ilse BTC konusunda yanıldıklarını kabul etti ve boğa koşusundaki çıtayı çok yüksek seviyeler taşıdı. JP Morgan’a göre Bitcoin’in mevcut boğa koşusundaki hedefi 140.000 dolar. Eğer bankanın tahmini tutar ve lider kripto para birimi bu kadar yüksek seviyelere çıkarsa altcoin’lerde de benzer artışların görüleceği düşünülüyor.

İlk Beş Atcoin’de Durum Ne?

Piyasa hacmi bakımından en büyük ilk beş altcoin’ini değerlendirecek olursak geçtiğimiz haftanın kazanının açık ara XRP olduğunu rahatlıkla dile getirebiliriz. Piyasa hacmi bakımından en büyük dördüncü olan Tether (USDT) dolara sabitlenmiş bir stablecoin olduğu için çok büyük hareketler sergilemedi.

Öte yandan geçtiğimiz haftaya 447 dolar bandından başlayan Ethereum haftayı 558 dolarla kapatırken, piyasa hacmi bakımından en büyük üçüncü kripto para birimi olan XRP haftayı 0,2696 dolar bandından açtı ve 0,4437 dolardan kapattı.

LINK ve LTC Artışta

Bunlara ek olarak Chainlink (LINK) bir hafta içinde %22’nin üzerinde değer kazanırken, piyasa hacmi bakımından en büyük altıncı kripto para birimi olan Litecoin’in (LTC) bir haftalık kazancının %30’un üzerinde olduğunu ifade edebiliriz.

Tüm bu fiyat hareketleri göz önüne alındığında 2020 yılında önümüzdeki günlerin çok daha hareketli geçeceğini düşünen analistler var. Genel piyasa değerlendirildiğinde ise Bitcoin fiyatı gözle görülür artışlar ile yükseliyor, ardından bir konsolidasyon ve düzeltme sürecine giriyor bu süreçte de altcoin’lerin rallisi başlıyor gibi görünüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar