Brezilya’da İhale Süreçleri Takibi Artık Blockchain İle Yapılacak

Brezilya’nın Bahia eyaleti Blockchain kullanma kararı aldı...
20:00
13 Temmuz 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Cointelegraph Brezilya’nın 12 Temmuz’da paylaştığı bir habere göre, Brezilya’nın 26 eyaletinden biri olan Bahia, devlet ihalelerindeki kamu ihalesi süreçlerini takip edebilmek için bir Blockchain uygulaması başlattı.

Online Bid Solution

Yapılan açıklamalara göre, Online Bid Solution (SOL) adı verilen Blockchain tabanlı çözüm, “Cayenne Technology and Design” tarafından devlet adına geliştirildi. Bu yeni uygulamada Blockchain teknolojisi kullanılacağı için her şey önceki uygulamaya kıyasla daha şeffaf ve daha güvenilir olacak.

Bahia eyaletinin yapığı açıklamalarda Online Bid Solution’dan en çok faydalanacak endüstrinin tarım sektörü olacağı belirtiliyor. Online Bid Solution tarımla uğraşan kişilerin, tedarikçilerle ve işçilerle bağlantı kurmasına imkan tanıyacak. Aynı zamanda sözleşme ve teklif süreçlerinde şeffaflık sağlanarak daha sağlam bir güven ortamının oluşması da sağlanmış olacak.

Bunun yanında Bahia eyaleti yaptığı açıklamalarda SOL kullanması planlanan 1.000’in üzerinde kuruluş olduğunu dile getirdi ve şunları ekledi:

Play Store ve Apple Store’da halihazırda mevcut olan uygulamanın Bahia Productive and Governo Cidadão’nun altındaki Bahia and Rio Grande do Norte eyaletindeki 1.100’ün üzerinde tarım kuruluşu ve kooperatif tarafından kullanılmasını bekliyoruz.

Blockchain ve Devletler

Devletler Blockchain teknolojisine Bitcoin’e yaklaştıkları gibi yaklaşmıyor. Tam tersine çoğu ülke Blockchain teknolojisini ya araştırıyor ya da kullanmaya başladı.

Dünya Ekonomik Forumu‘nun (WEF) Blockchain ve Dağıtık Defter Teknolojileri başkanı Sheila Warren, 31 Mayıs’ta yaptığı açıklamalarda Blockchain teknolojisinin küresel çapta kötüye giden güven krizine bir çözüm olacağını dile getirmişti. Warren’ın açıklamalarını bu yazımızda sizlerle paylaşmıştık.

 

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar