X


Blockchain’le Sahteciliğin Önüne Geçilebilir

07:30
6 Ocak 2016

Bankacılık devi Goldman Sachs’ın yayınladığı bir rapora göre; Bitcoin olmasa bile blockchain, gelecekte finans sektöründe her şeyi alt üst edebilir.

Geçtiğimiz aylarda Visa Avrupa’da benzer şeylerden bahseden bir yazı yayınlamıştı: “2015’te finansal teknolojide birçok gelişme oldu; ama yıl sonuna doğru herkesin gözü kulağı Bitcoin’den blockchain’e döndü. Gerçek anlamda yeni bir dönüşüm gerçekleşiyor.”

İlgi değişimi Hindistan’da da açık bir şekilde görülebilir. Hindistan bankası RBI, kullanıcılarını Bitcoin işlemleri konusunda uyardı ve blockchain’in bankaların aksine tek merkezden yönetilmediğine ve kontrol mekanizmasını sağlayan bir üst kurumun olmadığına dikkat çekti. Raporda, risklere rağmen bankaların ve finansal kuruluşlarının R3CEV projesi gibi blockchain’i kullanma ve geliştirmeye yönelik çalışmalarına değindi.

Çalışma ayrıca blockchain’in sahteciliği önleme potansiyeline sahip olduğuna vurgu yaparak ülkenin sanayisine sahte ürünlerin girmesinin önüne geçebileceğini belirtiyor. Hindistan Sanayi ve Ticaret Odası FICCI ise, ülkede dönen sahteciliğin ve korsan ürünlerin ülke ekonomisinin sırtında büyük bir yük olduğunu ve hükumeti ciddi bir gelirden ettiğini belirtiyor.

Mevcut durum gösteriyor ki; Hindistan gibi ülkeler bu tür sahtecilik konularında ve finansal altyapı hizmetlerinde blockchain tabanlı sistemlere beklediğimizden de yakın bir gelecekte geçebilir ve devlet düzeyinde blockchain kullanılabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar