Blockchain Şirketi 3,2 Milyar Dolar Değerlemeye Ulaştı! 200 Milyon Dolarlık Yatırım!

MetaMask'ın aylık aktif kullanıcı sayısı kaç? En değerli blockchain girişimleri hangileri?
19:55
17 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para ekosistemi çok sayıda unicorn şirketin doğmasına sebep oldu. Başlı başına yaklaşık 3 trilyon dolar çapa ulaşan ekosistem büyümeye devam ediyor. Bir düzine kripto odaklı şirket 1 milyar dolar değerlemeyi aşarak unicorn seviyesine yükseldi. ConsenSys bunlardan sadece biri ve tam 3,2 milyar dolar değerinde!

ConsenSys Yatırım Aldı

Blockchain altyapı sağlayıcısı ConsenSys, 200 milyon dolarlık bir finansman turunu tamamladıktan sonra 3,2 milyar dolar değerlemeye ulaştı. 200 milyon dolarlık finansman turuna Dragonfly Capital, Electric Capital, Spartan Group, Coinbase Ventures, HSBC, DeFiance Capital ve Animoca Brands gibi şirketlerin yanı sıra Marshall Wace, Third Point ve Think Investments gibi isimler de katıldı.

ConsenSys ayrıca Ethereum cüzdanı ve tarayıcı uzantısı MetaMask’ın son dört ayda 21 milyon aktif kullanıcıya ulaştığını duyurdu. Son 4 ayda iki katına çıkan aylık aktif kullanıcı sayısı, kripto para ekosisteminin ne denli hızlı genişlediğini de gösteriyor. DeFi ve NFT’lere olan talep artmaya devam ettikçe MetaMask’ın aylık aktif kullanıcı sayısı da katlanıyor.

ConsenSys tarafından geliştirilen MetaMask, dijital varlık piyasasına daha fazla kurumsal sermaye çekmek için BitGo, Qredo ve Cactus Custody ile anlaşmıştı. Eğer daha önce hiç MetaMask’ı kullanmadıysanız büyük ihtimalle DeFi ve NFT platformlarına da uzaksınız.

Milyar Dolarlık Kripto Girişimleri

Gündem ConsenSys olsa da kripto para ekosistemi hızla yeni dev şirketler doğuruyor. Çok kısa sürede unicorn seviyesine ulaşan bu markalar, dev yatırım şirketlerinin de dikkatini çekiyor. Ekim ayında kripto listeleme platformu CoinList, 100 milyon dolarlık A Serisi yatırım turunu tamamladıktan sonra değerlemesinin 1,5 milyar dolara yükseldiğini açıklamıştı. Eylül ayında, blockchain altyapı geliştiricisi Blockdaemon, B Serisi finansmanda 155 milyon dolar topladı ve toplam değerini 1,255 milyar dolara çıkardı.

Mercado Bitcoin, Bitso, Blockstream, BlockFi, Fireblocks, Amber Group, Figure Technologies, OpenSea ve Blockchain.com gibi girişimler de 1 milyar dolar değerlemeyi gerisinde bıraktı. Geçtiğimiz yıl sadece 5 milyar dolar yatırım alan kripto odaklı şirketler bu yıl 17 milyar doları geride bıraktı. Hedge fonlarının yeni gözdesi olan bu girişimler beklentilerin üzerinde büyüme gösteriyor.

Unicorn kavramını daha iyi anlamak için şöyle bir örnek verebiliriz. Türk Hava Yolları, ülkemizin en değerli markasıdır. Marka değeri 1,6 milyar dolar olan THY ve bir düzine unicorn kripto girişimi, başarının boyutu buradan bakında daha net görünüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar