X


Blockchain Gerçek Problemlere Çözüm Getirebilir Mi?

11:26
29 Ocak 2015

Bitcoin’in altyapısı olan Blockchain ile para transferleri dışında neler yapılabilir? Bu zamana kadar ortaya çıkan fikirler ve girişimler arasında; kimlik yönetim sistemleri, şeffaf bir bağış sistemi veya güvenli bir seçim sistemi yaratılması gibi bir çok proje bulunuyor.

Kullanım alanlarından bazıları ise fikir olmaktan çıkıp hayatımıza girmeye başladı. Girişim şirketi Bithealth‘in Blokchain altyapısını kullanarak geliştirdiği uygulama ile sağlık hizmetleri daha hızlı, düzenli, kullanışlı ve güvenilir bir hale gelebilir. Bithealth, sağlık hizmetleri ve bilgi teknolojileri konusunda Baltimore’da kurulmuş bir girişim şirketi olarak kişisel sağlık hizmetleri ile ilgili çalışmalar yapıyor.

Şirket, geleneksel otomasyon programıyla oluşturulan veri depolama sistemlerini geride bırakarak, Blockchain altyapısıyla yepyeni bir sistem kuruyor.  

Blockchain altyapısı ile oluşturulan sağlık hizmetleri sistemin faydaları ne olacak?:

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.
  • Hastaların kişisel sağlık verileri private key’ler ile saklanabilir ve gerek duyulduğunda saniyeler içerisinde dünyanın diğer bir köşesine gönderilebilir. Özellikle, ilik ve kan nakli gibi doku uyumunun ülkeler çapında arandığı bir durumda, bilgiler anında toplanarak veri analizleri çok hızlı yapılabilir.
  • Geleneksel merkezi sağlık hizmetleriyle karşılaştırıldığında kişisel veriler şifrelenmiş bir şekilde daha güvenli bir şekilde saklanır. Geleneksel yöntemlerle yapılan depolamada, kişisel veriler tıbbi ilaç şirketleri veya sigorta firmaları gibi üçüncü parti şirketlere satılabilir ve gizlilik ihlal edilebilir. Bu uygulamayla bu tür durumların önüne geçilebilir.
  • Kişinin sağlık durumunda bir değişme yaşandığında, bu değişim zaman damgasıyla doktorlara bildirilebilir.

Sistem henüz ilk versiyonuyla şu anda pilot kullanımda; fakat uygulamanın daha da geliştirilmesiyle hayatlarımıza yapacağı etki de büyüyecektir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar
  • Selçuk ALKAN
    6 sene önce

    Kişisel verilerin saklılığı ve bu bilgi ve verilerin anında gerekli yerlere hızlı emniyetli bir şekilde iletilmesi, söz konusu hele de sağlık olunca yaşamımıza yapacağı katkı büyük olacaktır, uygulama umarım geliştirilir ve de yaygınlaşır.

    20