X


Blockchain Geliştiricilerini Deli Gibi İşe Alan Facebook Kripto Para Mı Geliştiriyor?

Facebook'tan kripto para fanlarını heyecanlandırabilecek bir haber geldi.
21:00
16 Aralık 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Facebook şu sıralar Blockchain ekibini yeni işe alımlarla genişletiyor. Bu durum sektörde “Facebook kendi kripto parasını geliştiriyor” söylentilerinin çıkmasına neden oldu.

Facebook; eski PayPal başkanı ve Messenger VP’si David Marcus ile işbirliği yaparak Nisan 2018’de Blockchain birimini kurdu. Uzun süredir kripto para destekçisi olarak bilinen Marcus, ABD’li en büyük kripto para borsası Coinbase’in de eski yönetim kurulu üyesiydi.

Facebook’un Blockchain ekibinde an itibariyle 40 çalışan bulunuyor. Bu kişilerden bazılarını Marcus eski şirketi PayPal’dan transfer etti.

Ekipten bazı kişiler de geçmişte Google Pay ve mobil ödeme ve dijital cüzdan hizmeti veren Samsung Pay’de çalıştı. Cheddar’dan Alex Heath:

Üzerinde çalıştıkları şey hakkında ser verip sır vermediler. Ama bu şey kesinlikle bir tür Blockchain tabanlı kripto para ödeme ürünü.

Heath’e göre Facebook, dünya çapında 2 milyar kullanıcısına geleneksel bir bankaya ihtiyaç duymadan elektronik ödeme yapma imkanı tanıyacak bir kripto para üzerinde ayriyeten çalışıyor. Heath “Bu süreci hızlandırmak için D.C’den birileriyle anlaştılar bile.” eklemesini yapıyor.

Aktif, çok aktif bir şekilde işe alım yapıyorlar. Bunun yanı sıra white-paper seviyesinde kripto para startup’ları arıyorlar, yani henüz bir ürünleri bile yok.

Sektördeki yetenek havuzu çok sığ ve sınırlı. Ve bu yetenekli kriptografi uzmanlarını ve akademisyenleri isteyen çok fazla büyük oyuncu var. Facebook bu konuda ince eleyip sık dokuyor. Ve büyük zorluk yaşıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar