reklamı kapat

Blockchain Destekli Akıllı Telefon İçin Üretici Bulundu

5 Nisan 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Blockchain temelli elektronik ürün geliştiricisi ve işletme sistemleri sağlayıcısı olarak bilinen teknoloji şirketi Sirin Labs geliştirdiği blockchain destekli akıllı telefon Finney’i üretecek bir imalatçı bulduğunu açıkladı.

Foxconn Technology Group adlı şirkete bağlı bir alt kuruluş olarak faaliyetlerini sürdüren FIH Mobile, Sirin Labs’ın geliştirdiği ve Finney adını verdiği Blockchain destekli telefonu geliştirip üretmeyi kabul etti.

Tayvan merkezli çok uluslu bir elektronik sözleşme üreticisi Foxconn dünyadaki en büyük istihdam alanına sahip şirketler arasında gösteriliyor. Şirketin müşterileri arasında Apple, Google, Cisco, Huawei ve Amazon gibi dünyaca ünlü firmalar da yer alıyor.

Sözü geçen telefon Finney kullanıcılarına güvenli bir şekilde kripto para depolama ve kullanma olanağı veren bir yapıya sahip. Sirin CEO’su Moshe Hogeg mevcut yöntemlerle depolama yapmanın ve dijital para kullanmanın oldukça zor olduğuna işaret ederek şu ifadeleri kaydetti:

“Kitlesel pazar belki de bu telefonun önemini hiçbir zaman idrak edemeyecek. Örneğin benim kendi annemin Bitcoin’i nasıl kullanacağını anlamasına olanak yok. Üstelik annem zeki birisi olarak tanınır.”

Şirketin ürettiği yeni cihaz çok sayıda token’i sistemine entegre edecek. Ayrıca Finney kullanıcılarına overstock.com ya da expedia gibi kripto para kabul eden web sayfalarında işlem yapabilme imkanı da verecek. Hatta ihtiyaç duyulması halinde Finney itibari para birimlerini token’lere çevirebilecek. Telefonun geliştiricisi Sirin’e göre kullanıcılar eninde sonunda karmaşık adresleri ya da uzun özel anahtarları unutabilirler. Böyle bir durumda kripto para platformlarında kimliklerini doğrulamaya çalışmak yerine kullanıcılar Finney aracılığıyla göz taraması ya da parmak izi taraması yaparak da kimliklerini doğrulayabilecekler.

Bilindiği üzere Sirin geçtiğimiz aralık ayında düzenlediği bir ICO etkinliği aracılığıyla 70 milyon dolar değerinde yatırım toplamış, ardından çeşitli girişimlerle bu rakamı 158 milyon dolar seviyesi çıkarmayı başarmıştı. Şirket önümüzdeki ekim ayında ilk birimlerini Türkiye ve Vietnam gibi aktif kripto topluluğuna sahip ülkelere göndermeyi planlıyor. İsviçre merkezli elektronik şirketi Sirin diğer telefon üreticileriyle de anlaşarak lisans alabilmeyi ve Finney’in fiyatını aşağı çekebilmeyi umuyor. Böylece telefon daha uygun ve erişilebilir hale gelecek.

Geçtiğimiz mart ayı içerisinde büyük telefon üreticisi Huawei ile Sirin Labs Blockchain temelli akıllı telefon hakkında görüşmelerde bulunmuşlardı. Buna göre Huawei’nin Sirin tarafından sunulan işletim sistemine lisans verebileceği konuşuluyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.