X


Blockchain Çin İçerisinde İnanılmaz Bir Hızla Büyüyor!

Çin blockchain sektöründe benzeri olmayan bir hızla ilerliyor.
18:00
7 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Asya tabanlı Forkast’ın araştırma kolu olan Forkast Insights, blockchain teknolojisinin Çin içerisindeki kullanımını incelemeye aldı ve bunun hakkında oldukça aydınlatıcı bir rapor yayınladı.

Çin hükümeti ve ülke çapındaki şirketler tarafından blockchain’in nasıl kullanıldığını incelemeye alan araştırma firması, blockchain’in diğer ülkelerde görülmeyen bir hızla ilerlediğini tespit etti.

”Blockchain teknolojisi Çin içerisinde inanılmaz bir hızla olgunlaşıyor ve gerçek dünyaya ait çözümlerle deneysel sürecin çok daha ötesine geçiyor.”

Forkast buna ek olarak Çin tabanlı blockchain yazılarını, dergilerini, blockchain konusunda lider isimleri de mercek altına aldı. Çin’in blockchain patent sayısı konusunda dünyanın lideri olduğunu ifade eden araştırmacılar, Çin Merkez Bankası’nın dijital para biriminin yakında piyasaya sürülecek olmasının da konuyla ilgili olduğunun altını çizdi.

Çin Blockchain Sektörünü Domine Edecek

Çin Başkanı Xi Jinping de bundan aylar önce blockchain hakkında önemli açıklamalarda bulunup, bu konuda lider olmak istediklerini ifade etmişti. Çin’in blockchain’e ayırdığı payın 2023 yılına kadar 2 milyar doları aşması bekleniyor ki bu da direkt olarak sektörün tek hakimi olabilecekleri anlamına gelmekte.

Çin’in attığı hem dijital para hem de blockchain adımından sonra merkez bankaları destekli dijital para birimleri yeni trend olabilir ancak bunun tam anlamıyla yararlı olduğunu söylemek mümkün değil. CBDC olarak da bilinen merkez bankası destekli dijital paralar, bu haberde de belirtildiği gibi merkeziyetsizliğe vurulan büyük bir darbe olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar