Bitfinex ve Tether’den Eşten Eşe Görüntülü Arama Uygulaması: Keet

Kardeş kripto para şirketleri Bitfinex ve Tether yeni bir sektöre adım attı. Her iki şirket de eşten eşe (P2P) uygulamalar oluşturulmasına öncülük edecek.
15:15
25 Temmuz 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kardeş kripto para şirketleri Bitfinex ve Tether, eşten eşe (P2P) altyapı geliştiricisi Hypercore ile birlikte Holepunch adında yeni bir şirket ve protokol oluşturdu. Üçlü, protokolün ilk meyvesi olan eşten eşe şifreli görüntülü arama uygulaması Keet’i piyasaya sürdü.

Beş Yıllık Çaba

Bitfinex ve Tether, Pazartesi bugün yaptıkları basın açıklamasında, Keet’in kullanıcıların sesli ve görüntülü aramalar planlamalarına, yazılı sohbet etmelerine ve ücretsiz dosya paylaşmalarına izin vereceği belirtildi. Keet uygulaması, kullanıcıların yetkilendirme üzerine yalnızca kriptografik anahtarları kullanarak birbirlerini bulmasını ve birbirine bağlanmasını sağlayan Distributed Holepunching (DHT) adlı bir teknolojiyle destekleniyor.

Bitfinex, Tether ve Hypercore bu teknoloji üzerinde beş yıldır çalışıyor. Her iki şirketin CTO’su ve şimdi aynı zamanda Holepunch‘un baş strateji sorumlusu olan Paolo Ardoino, yaptığı açıklamada, “Dolayısıyla üzerinde çalıştığımız şey, kullanıcıların durdurulamaz uygulamalara erişmesine ve konuşma özgürlüğü sağlamasına izin verecek bir platform oluşturmaktır.” dedi ve şunları söyledi:

Dünyanın pek çok yerinde ifade özgürlüğü, ABD veya Birleşik Krallık’ta alıştığımızdan çok daha sınırlı. Ve konuşma özgürlüğü sadece bir yerde oturup istediğinizi söylemek değil, aynı zamanda büyük teknoloji şirketlerinin sizi dinlediği veya verilerinizi kullandığı endişesi olmadan istediğiniz insanlarla her zaman paylaşmak ve konuşmak gibidir. Şirketler verilerinizi toplar ve potansiyel olarak ya verilerinizden para kazanır ya da bunu size karşı kullanır.

Ardoino, projeye büyük emek verilmesinin yanı sıra, Bitfinex ve Tether’in Holepunch ve Keet’i inşa etmek için yaklaşık 10 milyon dolar yatırım yaptığını da belirtti. İki şirketin daha fazla P2P uygulaması geliştirdikçe gelecekte 50 milyon ila 100 milyon dolar daha yatırım yapmaya açık olduğunu da ekledi.

Holepunch Protokolü

Holepunch protokolü şu anda kapalı kaynak ve Aralık ayında açık kaynak koduna geçmeyi planlıyor. Ardoino, “Bir kez açık kaynak olduğunda, herkes protokol üzerinde uygulamalar geliştirebilir ve para kazanabilir” eklemesini yaptı.

Holepunch, ayrıca bir varsayılan ödeme sistemini desteklemek için Lightning Network’ü protokolünün ve Tether‘in ihraç ettiği stablecoin’inin (USDT) entegrasyonunu da yapacak.

Holepunch, Danimarka’dan kendi kendini yetiştirmiş bir JavaScript korsanı olan CEO olarak Mathias Buus tarafından yönetiliyor. Yıllardır açık kaynak ve P2P projeleri üzerinde çalışan Buus, ilk günlerinden beri açık kaynaklı bir sunucu ortamı olan Node.js ile ilişkilendiriliyor. Buus, yaptığı açıklamada, Holepunch’ın “Herhangi bir koşula bağlı olmayan harika uygulamalar” oluşturacağını iddia etti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar